Макрон повика на повлекување на руските сили од нуклеарната централа Запорожје


Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски разговор со својот украински колега Володомир Зеленски. За време на овај разговор, кој ...
| | веќе видена | слични
7 копии
7 копии

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во денешниот говор пред Советот за безбедност на ОН ја повика Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) што ...
| | веќе видена | слични

Двајца вработени во нуклеарната централа Запорожје, која е под контрола на руските сили, се уапсени поради пренесување информации на украинските власти, ...
| | веќе видена | слични

Руската државна корпорација за атомска енергија, Росатом, денеска соопшти дека е подготвена да ѝ помогне на Меѓународната агенција за атомска енергија (IAEA) ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Никој нема да го исполни ултиматумот на украинскиот претседател Владимир Зеленески за повлекување на руските сили од територијата на нуклеарната централа ...
| | веќе видена | слични

Нуклеарните централи и војната во Украина – што вели меѓународното право Запорожје, најголемата нуклеарна централа во Европа, би можела да биде цел на руски ...
| | веќе видена | слични

Што вели меѓународното право за можниот напад врз нуклеарната централа во Запорожје? Има ли закон кој ова директно се спречува? Женевската конвенција од 1949 ...
| | веќе видена | слични

Украинската разузнавачка служба тврди дека Русија ги гранатира јамите на нуклеарната централа Запорожје со цел да подигне облаци од радиоактивна прашина, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Државата сеуште нема склучено договор за испорака на гас, неопходен за производство на електрична енергија и топлинска како продукт. Владата побара од лидерот ...
сите 344 | | | веќе видена

Пензионираниот полковник, поранешен висок советник на раководството на Пентагон, Даглас Мекгрегор, во етерот на Јутјуб каналот Judging Freedom ги именуваше ...
сите 406 | | | веќе видена

На вицепремиерот Артан Груби му било криво за изјавата дека на Али Ахмети не му треба народот, туку на народот му треба на Ахмети. Тој вели дека тпоа било ...
сите 225 | | | веќе видена

Откако партијата „Браќа на Италија“ предводена од Џорџа Мелони освои најголем број гласови на парламентарните избори во Италија, во оваа земја следеа ...
сите 159 | | | веќе видена

Додека СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски преземаат мерки за надминување на енергетската криза, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се посветени на тендери и ...
сите 204 | | | веќе видена

Начинот на кој македонската влада се обидува да ја преброди енергетската криза, високите цени на храната, но и меѓусебните политички расправии меѓу власта и ...
сите 103 | | | веќе видена

Најголемиот дел од најважните проекти се уште чека да бидат започнати, реализирани. Ако не се започне сега, тие проекти нема да можат да бидат завршени во ...
сите 154 | | | веќе видена

Еден од највлијателните бугарски интелектуалци историчарот Николај Овчаров се откажува од тврдењето дека Македонците можат да се вратат во бугарски јасли. Тој ...
сите 106 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Макрон повика на повлекување на руските сили од нуклеарната централа Запорожје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: