Гроздобер 2022: „Тиквеш“ и годинава договори откуп на најголеми количини грозје, по највисоки цени

Винарската визба „Тиквеш“ од утре, 17 август 2022, започнува со годинешниот прием на винско грозје. И оваа година, „Тиквеш“ ќе откупи најголема количина ...
| | веќе видена | слични

 Ресорното министерство и здруженијата договорија 3 денари повисока откупна цена за вранецот и смедеревката, но, дополнителни субвенции од три денари како лани ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Лозари и аргати во кавадаречкото село Сопот договорија дневницата за берење грозје од шест до 14 часот да изнесува 1 200 денари. Производителите на грозје, ...
| | веќе видена | слични

Производителите на грозје, притоа, немаат обврска да обезбедуваат јадење за берачите. Според организаторите на заедничкиот состанок, ваков договор бил ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска на својот профил на Фејсбук објави дека во 2017 година беа исплатени два ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Владата предводена од СДСМ низ партнерски односи презема конкретни мерки да му помогне на лозарството, да го унапреди овој, исклучително значаен сектор и да го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лозарите ќе добијат највисока откупна цена на грозјето. Ресорното министерство, производителите и винариите договорија за 30% зголемена цена или 3 денари ...
| | веќе видена | слични

На дел од лозарите во Тиквешијата, уште не им е платен ланскиот предаден род на грозјето. Неколку винарници ги должат парите кон лозарите, иако е на прагот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на десничарската Напред Италија и поранешен италијански премиер Силвио Берлускони, кој е дел од десничарската коалиција која победи на вчерашните ...
сите 152 | | | веќе видена

Русија организираше петдневни референдуми во четири региони на Украина што ги контролира целосно или делумно, гласања каде што се претпоставува дека локалните ...
сите 269 | | | веќе видена

„Како може да биде поинаку? Сите закони, концепти и стратегии на Руската Федерација се применуваат на целата нејзина територија“, рече Лавров.Рускиот ...
сите 280 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се појави видео од инцидентот што доцна синоќа се случи во срцето на Дебар Маало. Граѓани преку Фејсбук сведочат дека станувало збор за ...
сите 65 | | | веќе видена

Изгоре ресторанот „Камин Кама“ сопственост на водителот на ТВ Сител Трајче Толевски. Пожарот се случил вчера утрото, а ресторанот се наоѓа пред мостот во ...
сите 91 | | | веќе видена

Артан Груби главен внатрепартиски проблем на ДУИ. Повторно видни членови, посебно од скопското крило на интегративците гласно проговореа против првиот ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гроздобер 2022: „Тиквеш“ и годинава договори откуп на најголеми количини грозје, по највисоки цени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: