Терористички акт врз македонскиот јазик во срцето на главниот град


Остри реакции во јавноста предизвика неодамнешното провокативно однесување на присутните на настанот, кога обраќањето на водителката на македонски јазик беше ...
| | веќе видена | слични

Македонско – бугарскиот спор се прелеа во Албанија. Во пресрет на октомврискиот попис, таму се разгоре и идентитетското прашање – кој етникум живее во Голо ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Северна Македонија има претензии за области каде што е концентрирана бугарската дијаспора, тврдат албански државјани со декларирано бугарско потекло кои преку ...
| | веќе видена | слични

Бугари од Албанија инсистираа на итна средба со бугарскиот претседател Румен Радев. Се жалат дека на нив им се префрла бугарско-македонскиот спор. Нивната ...
| | веќе видена | слични

Бугарско-македонскиот спор се пренесува и во Албанија. Друго недоразбирање се јавува околу евентуалното одвојување на два региони во Албанија – Голо Брдо и ...
| | веќе видена | слични

Македонија има претензии за области каде што е концентрирана бугарската дијаспора, тврдат лица од Албанија, со албанско државјанство и со декларирано бугарско ...
| | веќе видена | слични

Северна Македонија има претензии за области каде што е концентрирана бугарската дијаспора во Албанија, велат албански државјани кои се декларираат како Бугари. ...
| | веќе видена | слични

Побугарување на македонското малцинство во Албанија, негирање на македонскиот јазик, историја и идентитет во Македонија, и тоа придружено со притисоци, закани, ...
| | веќе видена | слични

Во интервју за албанската телевизија „Еуроњуз Албанија”, лидерот на единствената македонска партија, Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, Васил ...
| | веќе видена | слични

„Во Албанија нема бугарско малцинство. Сета оваа е поврзано со политиката и односот на бугарската држава, кои таа ги има воопшто со македонската нација и со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Русија која е мнозински инвеститор во изградбата на „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ вели дека технички можат да се поправат, но за тоа ќе бидат потребни ...
сите 410 | | | веќе видена

Откако партијата „Браќа на Италија“ предводена од Џорџа Мелони освои најголем број гласови на парламентарните избори во Италија, во оваа земја следеа ...
сите 150 | | | веќе видена

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија реагираше на аферата „Броило“ која денеска ја објави ВМРО-ДПМНЕсо заклучок дека премиерот Димитар Ковачевски не е ...
сите 487 | | | веќе видена

Начинот на кој македонската влада се обидува да ја преброди енергетската криза, високите цени на храната, но и меѓусебните политички расправии меѓу власта и ...
сите 103 | | | веќе видена

Тетовската полиција соопшти дека е уапсен навивачот кој на мечот од 6. коло во Втората македонска лига меѓу Тетекс и Саса, влета на теренот и со тупаница го ...
сите 27 | | | веќе видена

Еден од највлијателните бугарски интелектуалци историчарот Николај Овчаров се откажува од тврдењето дека Македонците можат да се вратат во бугарски јасли. Тој ...
сите 149 | | | веќе видена

„Германија го повика рускиот амбасадор во Берлин, потврди германското Министерство за надворешни работи за ДПА. Руските амбасадори во Италија, Австрија и ...
сите 526 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Терористички акт врз македонскиот јазик во срцето на главниот град

Од:
До кого (е-маил):
Порака: