Кина изведе нови воени вежби во близина на Тајван: Продолжуваме со подготовките за војна

Американците се сретнале со претседателката Цаи Инг-вен, што Пекинг го нарече нарушување на кинескиот суверенитет. Петмина американски конгресмени, предводени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тајванската претседателка Цаи Инг-вен изјави денеска дека непријателот ќе плати висока цена за инвазијата или обидот да го нападне Тајван и ќе се соочи со ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии

Ерик Холкомб, гувернер на американската сојузна држава Индијана, вчера пристигна во Тајпеј во четиридневна посета. Пред тоа, во посета на Тајван беа високите ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Тајванската претседателка Цаи Инг-вен денеска прими делегација од САД, во екот на тензиите со Кина. Ерик Холкомб, гувернер на американската сојузна држава ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Јапонското Министерство за одбрана ќе побара буџет од повеќе од 5,59 трилиони јени (околу 40,7 милијарди долари) за 2023 година, јавија јапонските медиуми, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерството за одбрана на Тајван денеска соопшти дека забележало 12 кинески авиони и пет бродови во околината на Тајван. Во соопштението се наведува и дека ...
| | веќе видена | слични

Јапонија размислува да распореди 1.000 крстосувачки ракети со долг дострел за да ја зајакне својата способност за контранапад против Кина, објави денеска ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дојдовме со сите наши автобуси и остануваме до доцните попладневни часови за да види градоначалничата Данела Арсовска дека не се работи за педесетина автобуси, ...
сите 385 | | | веќе видена

– Потребен е квалитетен процес на реформи и нивна одржливост за сопирање на негативните трендови со кои се соочуваме во областа на владеење на правото. Тоа ...
сите 161 | | | веќе видена

Семејството на хрватскиот ракометар Денис Тот упати благодарност до македонското правосудство, откако обвинетите Анџело Георгиевски (28), Клементина Лефковска ...
сите 100 | | | веќе видена

Тајната коалиција Ковачевски – Арсовска излезе на површина. И самиот Ковачевски призна дека имал средби со Арсовска во Влада. СДС и Арсовска стојат позади ...
сите 114 | | | веќе видена

Не стивнуваат реакциите по смртта на познатиот неврохирург, професор д-р Јовица Угриновски, кој вчера беше погребан на градските гробишта во Бутел. Бројни ...
сите 46 | | | веќе видена

Приватните превозници утрово излегоа на протест на „Илинденска“ и делумно го блокираа сообраќајот во главниот град. На оваа тема разговаравме и на нашата ...
сите 164 | | | веќе видена

При денешната посета на германскиот претседател Штајнмаер на Кавадарци беше остварена средба и со градоначалникот Митко Јанчев. Разговараа на повеќе теми, при ...
сите 262 | | | веќе видена

По две недели пауза, повторно дојави за бомби во 9 средни училишта. Но за прв пат закана за поставен експлозив добија и две основни училишта. Станува збор за ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кина изведе нови воени вежби во близина на Тајван: Продолжуваме со подготовките за војна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: