Итро користен инструментариум против проширувачкиот континуум

На целата сложеност на процесот на пристапување на Македонија во ЕУ, и понатаму клучното трик-прашање е дали навистина Унијата е расположена за проширување или ...
| | веќе видена | слични

Алехандро Естесо Перез, шпански политолог и истражувач специјализиран за проширувањето на Европската унија и за политиките на Западен Балкан, со критики за ...
| | веќе видена | слични
4 копии
4 копии

Процесот на евроинтеграција на РС Македонија е во интерес на сите граѓани, со максимално искористување на фондовите на ЕУ се обезбедуваат конкретни придобивки ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава Метју Лосон . ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Се подобро ги искористуваме фондовите на Европската Унија, но има простор за подобрување и ќе продолжиме. На почеток од 2023 година следува нова инвестициска ...
| | веќе видена | слични

Македонските и бугарските институции имаат рок од две години за имплементација на препораките на историчарите. Скринингот на ЕУ почнува во септември, а со тоа ...
| | веќе видена | слични

На почеток от од 2023 година следува нова инвестициска офанзива со европски пари, информира вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ на денешната ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на македонската политичка партија Граѓанско-демократска унија и гласен поборник за интересите и правата на македонските Бугари, Петар Колев , од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Русија која е мнозински инвеститор во изградбата на „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ вели дека технички можат да се поправат, но за тоа ќе бидат потребни ...
сите 409 | | | веќе видена

Откако партијата „Браќа на Италија“ предводена од Џорџа Мелони освои најголем број гласови на парламентарните избори во Италија, во оваа земја следеа ...
сите 150 | | | веќе видена

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија реагираше на аферата „Броило“ која денеска ја објави ВМРО-ДПМНЕсо заклучок дека премиерот Димитар Ковачевски не е ...
сите 488 | | | веќе видена

Начинот на кој македонската влада се обидува да ја преброди енергетската криза, високите цени на храната, но и меѓусебните политички расправии меѓу власта и ...
сите 103 | | | веќе видена

Тетовската полиција соопшти дека е уапсен навивачот кој на мечот од 6. коло во Втората македонска лига меѓу Тетекс и Саса, влета на теренот и со тупаница го ...
сите 27 | | | веќе видена

Еден од највлијателните бугарски интелектуалци историчарот Николај Овчаров се откажува од тврдењето дека Македонците можат да се вратат во бугарски јасли. Тој ...
сите 149 | | | веќе видена

„Германија го повика рускиот амбасадор во Берлин, потврди германското Министерство за надворешни работи за ДПА. Руските амбасадори во Италија, Австрија и ...
сите 424 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Итро користен инструментариум против проширувачкиот континуум

Од:
До кого (е-маил):
Порака: