Кина- Тајван: „Бела книга“ за обединување, употребата на сила не е исклучена

Кина објави Бела книга насловена како „Тајванското прашање и повторно обединување во нова ера“. Со документот, официјален Пекинг повтори дека островот се смета ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Американската влада најави дека ќе почне преговори со Тајван за склучување трговски договор. Информацијата беше објавена од американското Tрговско ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Овие воени вежби следат во екот на најголемата тензија во Тајванскиот теснец поради посетата на американски претставници на Тајван. Во меѓувреме, Кина започна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Учеството на Кина во заеднички вежби не е поврзано со актуелната меѓународна и регионална ситуација“, се вели во соопштението на Министерството.Вежбите се дел ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во владиното мнозинство и ако тоа не се случи, ...
сите 510 | | | веќе видена

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се оние луѓе кои не сакаат РСМ да биде дел од Европската ...
сите 671 | | | веќе видена

Релативизацијата е многу опасна работа од официјален функционер како претседател на Република Македонија, порачува проф. д-р Тања Каракамишева, во врска со ...
сите 245 | | | веќе видена

Денес заседаваше Централниот Комитет на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Гоце Делчев при што беа донесени повеќе заклучоци. Пред да ги прочитам заклучоците ...
сите 163 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кина- Тајван: „Бела книга“ за обединување, употребата на сила не е исклучена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: