Кина објави документ за политиката на повторно обединување со Тајван

Пекинг сака мирно обединување со Тајван, но странските сили кои се мешаат во кинеските внатрешни работи и охрабруваат отцепување на самоуправниот остров прават ...
| | веќе видена | слични

Овие воени вежби следат во екот на најголемата тензија во Тајванскиот теснец поради посетата на американски претставници на Тајван. Во меѓувреме, Кина започна ...
| | веќе видена | слични
5 копии
4 копии

„Учеството на Кина во заеднички вежби не е поврзано со актуелната меѓународна и регионална ситуација“, се вели во соопштението на Министерството.Вежбите се дел ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Кинески војници ќе заминат за Русија со цел да учествуваат во зедничка воена вежба со руски, но и воени лица од други земји, вклучувајќи ги Индија, Белорусија, ...
| | веќе видена | слични

Кинеските војници ќе бидат испратени во Русија за да учествуваат на заедничките воени вежби „Исток-2022“ со руските и трупи од други земји, меѓу кои Индија, ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Кина денеска почнува воени вежби во некои области на Жолтото Море, јави ТАСС, повикувајќи се на соопштение од Управата за поморска безбедност на Народна ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Релативизацијата е многу опасна работа од официјален функционер како претседател на Република Македонија, порачува проф. д-р Тања Каракамишева, во врска со ...
сите 166 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ денеска ја освои десеттата титула на Австралија опен, а 22 во кариерата. Тој постојано вели дека освен родителите, најголема поддршка отсекогаш ...
сите 314 | | | веќе видена

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се оние луѓе кои не сакаат РСМ да биде дел од Европската ...
сите 130 | | | веќе видена

Четириесетгодишна скопјанка, вчера, во 20:30 часот во Полициска станица Центар, пријавила дека по претходна расправија, била физички нападната од нејзиниот ...
сите 156 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кина објави документ за политиката на повторно обединување со Тајван

Од:
До кого (е-маил):
Порака: