Народна банка: Фиксниот курс на денарот е механизам за макроекономска дисциплина и стабилни очекувања


Фиксниот курс на денарот дава стабилност на граѓаните, фирмите и компаниите во отплатата на нивните кредити врзани за еврото, а исто така влијае да се избегнат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Информација за задолжување на Македонија со заем кај домашни комерцијални банки разгледала Владата на седницата која се одржала на 3 август годинава. Конкретни ...
| | веќе видена | слични

Комерцијалните банки во договор со Народната банка се обврзаа, меѓу другото, од 1 септември да воведат едногодишен мораториум за поскапување на нивните услуги. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дарко Стаменковиќ, генерален директор на Секторот за контрола на работењето на банките во Народната банка на Србија, за РТС изјави дека НБС постигнала договор ...
| | веќе видена | слични

„И покрај владината одлука за висината на надоместоците на членовите на Управни одмори, одредени институции не ја почитуваат. Станува збор за Фондот за ...
| | веќе видена | слични
8 копии
7 копии

Цела година во Управниот одбор на Фондот за здравство не се почитува владината одлука за намалување на надоместоците за ченовите на управните одбори, и тоа ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 5 минути „Зголемување на каматните стапки од страна на голем дел од централните банки ширум светот ќе делува на ублажување на ценовниот раст и ...
| | веќе видена | слични

Од Народната банка објаснуваат дека динамиката на инфлацијата и натаму главно е одраз на фактори на страната на понудата, односно на порастот на увозните цени ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Само во еден потег, кумот на премиерот Ковачевски добил работа од 2 милиони евра. Фирмата на кумот на Ковачевски склучува договор со ЕВН, каде државата има ...
сите 218 | | | веќе видена

објавува дека за прв пат после девет години, Владата одлучува да утврди две нови компании како компании од посебно значење за државата за работа во кризна ...
сите 190 | | | веќе видена

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, преку фејсбук се огласи за околу отворањето на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ во ...
сите 135 | | | веќе видена

Фудбалскиот клуб Тетекс преку клупско соопштение се извини за големиот инцидент што се случи на саботниот дуел со Саса, кога еден неодговорен навивач на ...
сите 30 | | | веќе видена

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска минатата недела назначи нов заменик градоначалник откако Бујаре Абази од Алијанса на Албанците поднесе ...
сите 156 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Народна банка: Фиксниот курс на денарот е механизам за макроекономска дисциплина и стабилни очекувања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: