ВМРО-ДПМНЕ: Јавноста очекува оставка на министерката за култура


3 копии

Повеќе од непристојно е една држава која има толку значајно здружение како што е Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ), со 75 години постоење и со ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Скандалозната изјава на министерката за култура Костадиновска Стојчевска е најава за орвеловиот свет на цензура и ограничување на уметничкото творештво во ...
| | веќе видена | слични

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска која пред неколку дена скандалозно побара уметниците да не ја третираат историјата туку да творат дела ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ смета дека министерката за култура Костадиновска Стојчевска не се грижи за унапредување и заштита на македонската култура и традиција. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ВМРО-ДПМНЕ е најмалку повикана да зборува за состојбата во културата и за слободата на изразување, велат од партијата на власт. „Токму оваа партија ја нарача ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ ја нарача срамната лустрација на Славко Јаневски славниот македонски писател и автор на првиот роман на македонски јазик. Токму ВМРО-ДПМНЕ еден од ...
| | веќе видена | слични

Реакција на прес-конференција на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ да не лаже, нема да има никаква цензура, токму таа партија лустрираше писатели ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Во духот на протоколите кои власта на Ковачевски ги потпиша со Бугарија, скафандер министерката сака да наметне орвеловски свет во македонската култура. Се ...
| | веќе видена | слични

Скандалозната изјава на министерката за култура со која најавува цензура на културното творештво не е ништо друго освен спроведување на Протоколот на дело. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На вицепремиерот Артан Груби му било криво за изјавата дека на Али Ахмети не му треба народот, туку на народот му треба на Ахмети. Тој вели дека тпоа било ...
сите 313 | | | веќе видена

Откако партијата „Браќа на Италија“ предводена од Џорџа Мелони освои најголем број гласови на парламентарните избори во Италија, во оваа земја следеа ...
сите 161 | | | веќе видена

Балкан енерџи груп АД Скопје (БЕГ) во пишано соопштение до медиумите порачува дека е неточна изјавата дека БЕГ бесправно стопанисувал со топланите бидејќи, ...
сите 274 | | | веќе видена

Начинот на кој македонската влада се обидува да ја преброди енергетската криза, високите цени на храната, но и меѓусебните политички расправии меѓу власта и ...
сите 103 | | | веќе видена

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи му одговори на Фејсбук на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Хрсистијан Мицкоски. „Нема потреба од разговор во 4 очи, зад ...
сите 285 | | | веќе видена

Осумнаесетгодишно момче од Тетово е приведено во полициска станица поради тоа што за време на фудбалски натпревар влезе на фудбалскиот терен и нападна фудбалер ...
сите 347 | | | веќе видена

Еден од највлијателните бугарски интелектуалци историчарот Николај Овчаров се откажува од тврдењето дека Македонците можат да се вратат во бугарски јасли. Тој ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Јавноста очекува оставка на министерката за култура

Од:
До кого (е-маил):
Порака: