Бројните пожари и високите температури не се доволна причина, нашиот јужен сосед се враќа на јагленот

Иако јагленот важи за еден од најзагадувачки фосилни горива и е најголемиот „виновник“ за климатскитепромени, сепак, и покрај напорите за негово „откажување“ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Парадокс што малкумина го очекуваа – додека целиот свет зборува за чиста и стабилна електрична енергија, во Германија се исклучуваат бројни соларни централи од ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Постојано следење, релаксирање на регулативите и продолжување на увозот на жито – ова се дел од мерките со кои ЕУ се обидува да го спречи недостигот на храна ...
| | веќе видена | слични

Германските компании и јавните институции треба да го ограничат греењето на нивните канцеларии на 19 степени Целзиусови, со цел земјата да ја намали ...
| | веќе видена | слични

Температурата во јавните згради во Германија не треба да биде поголема од 19 степени.Ова го изјави министерот за економија Роберт Хабек објавувајќи ја ...
| | веќе видена | слични

Европска енергетска криза би довела не само до спирала на економски превирања и социјални тензии туку и до повторени повици за протекционизам. Земјите би ...
| | веќе видена | слични

Германскиот министер за економски прашања Роберт Хабек денеска објави нови регулативи за заштеда на енергија во земјата, поради стравувањата од недостиг на ...
| | веќе видена | слични

Во јавните згради ќе биде дозволено греење на максимално 19 степени Целзиусови, зградите и спомениците повеќе нема да се осветлуваат ноќе, а нема да се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Државата сеуште нема склучено договор за испорака на гас, неопходен за производство на електрична енергија и топлинска како продукт. Владата побара од лидерот ...
сите 366 | | | веќе видена

Пензионираниот полковник, поранешен висок советник на раководството на Пентагон, Даглас Мекгрегор, во етерот на Јутјуб каналот Judging Freedom ги именуваше ...
сите 406 | | | веќе видена

На вицепремиерот Артан Груби му било криво за изјавата дека на Али Ахмети не му треба народот, туку на народот му треба на Ахмети. Тој вели дека тпоа било ...
сите 225 | | | веќе видена

Откако партијата „Браќа на Италија“ предводена од Џорџа Мелони освои најголем број гласови на парламентарните избори во Италија, во оваа земја следеа ...
сите 159 | | | веќе видена

Додека СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски преземаат мерки за надминување на енергетската криза, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се посветени на тендери и ...
сите 203 | | | веќе видена

Полициски службеници на СВР Тетово денеска (1 октомври) во 17 часот и 25 минути, во продолжението од првенствениот фудбалски натпревар Тетекс-Каменица Саса, во ...
сите 331 | | | веќе видена

Начинот на кој македонската влада се обидува да ја преброди енергетската криза, високите цени на храната, но и меѓусебните политички расправии меѓу власта и ...
сите 103 | | | веќе видена

Жалам што премиерот и министрите во владата во вакви исклучително сложени и важни моменти за Македонија, граѓаните и стопанството никако не можат да ја ...
сите 280 | | | веќе видена

Еден од највлијателните бугарски интелектуалци историчарот Николај Овчаров се откажува од тврдењето дека Македонците можат да се вратат во бугарски јасли. Тој ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бројните пожари и високите температури не се доволна причина, нашиот јужен сосед се враќа на јагленот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: