Граѓаните и фирмите повторно на удар: Владата крои нова даночна реформа за следната година


Поголеми и повеќе даноци за фирмите и граѓаните веќе од следната година. Владата сака на грбот на населението и бизнисот да го полни испразнетиот буџет. ...
| | веќе видена | слични

Најавените „даночни реформи“ се поблиску до дефиницијата на ад-хок мерки , најверојатно поттикнати од фискална нужност, но не и од желба за реформи , бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Групата Цивитакс предложените даночни измени ги оцени како ад-хок мерки за полнење на буџетот, а не желба за реформи. Пресметале дека државата губи по 650 ...
| | веќе видена | слични

Нема покомплексно мирнодопско општествено прашање од видот и моделот на даночниот систем.Секоја дебата за даночната реформа во принцип е суштествена, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најавените „даночни реформи" се поблиску до дефиницата ад-хок мерки најверојатно поттикнати од нужност, не и од желба за реформи, а чувството за злоупотреба на ...
| | веќе видена | слични

Министерството за финансии најави промени во даночниот систем, со намера поголем дел од нив да почнат да се применуваат почнувајќи од 1 јануари 2023 година, за ...
| | веќе видена | слични

Најавените даночни реформи, се поблиску до ад-хок мерки поттикнати од фискална нужност, отколку до реформи, бидејќи не се базираат на економски и финансиски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 171 | | | веќе видена

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски ги опомена своите функционери. Тој им кажа вчера на државните, локалните и воените функционери да престанат да ...
сите 135 | | | веќе видена

Агентите на ФБИ извршија рација во неговиот имот Мар-а-Лаго на Флорида претходно оваа недела, како дел од истрагата за тоа дали тој незаконски отстранил ...
сите 144 | | | веќе видена

Цели десет дена откако државниот обвинител Љубомир Јовески ја посочи како надлежна да го гони шефот на Финансиската полиција обвинителката Гордана Смаќовска не ...
сите 127 | | | веќе видена

Петнаесет лица се соочуваат со пријави за учество во тепачка. Петнасетина лица од Гостивар и околните села за два дена се уапсени поради учество во масовна ...
сите 272 | | | веќе видена

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ, македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции. ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Граѓаните и фирмите повторно на удар: Владата крои нова даночна реформа за следната година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: