Кина продолжува со воените вежби во Тајван, островот ја обвинува за симулација на напад врз Тајпеј

Тајван ја обвини кинеската армија дека во саботата почналa симулација на напад на нејзиниот главен остров, додека Пекинг продолжи со одмаздата за посетата на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Делегација американски пратеници денеска пристигна во Тајван, 12 дена по посетата на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси, која предизвика ...
| | веќе видена | слични

Петчлената делегација ја предводи демократскиот сенатор Ед Марки од Масачусетс и престојува во Тајван во рамки на посетата на Азија, соопшти Американскиот ...
| | веќе видена | слични
8 копии
2 копии
3 копии

Борбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарди Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Десет кинески авиони ја преминале неофицијалната граница меѓу Кина и островот Тајван. Кинеските воени авиони минатата недела неколку пати ја преминаа ...
| | веќе видена | слични

На маневрите учествуваат повеќе од пет илјади војници, што ги прави најмасовни од 2009 година кога беа одржани за првпат.Во врска зголеменото учество на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 168 | | | веќе видена

Наместо да се слави мултиетничкиот карактер, што е еден од главните столбови на Рамковниот договор, синоќешната прослава на 21-годишнината од неговото ...
сите 192 | | | веќе видена

Два брода ги напуштија украинските пристаништа во петокот. Украинскиот министер за инфраструктура, Олександр Кубраков, напиша на твитер дека еден од бродовите ...
сите 101 | | | веќе видена

На целата сложеност на процесот на пристапување на Македонија во ЕУ, и понатаму клучното трик-прашање е дали навистина Унијата е расположена за проширување или ...
сите 228 | | | веќе видена

Најмногу дожд во изминатите 24 часа наврнал во Тетово, 21 литар на метар квадратен, а најмалку во Скопје-Зајчев Рид, Демир Капија, Дојран и Берово, еден ...
сите 232 | | | веќе видена

Ружди (75) беше тешко повреден откако беше избоден со нож на сцената на настан во државата Њујорк. Сега може да дише без помош. Тој со години се соочува со ...
сите 134 | | | веќе видена

На 14.08.2022 околу 09.00 часот на крстосница од ул.„Шишка“ и ул.„Методија Андонов Ченто“ во Кавадарци, патничко возило „фиат пунто“, со неготински регистарски ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кина продолжува со воените вежби во Тајван, островот ја обвинува за симулација на напад врз Тајпеј

Од:
До кого (е-маил):
Порака: