НБМ ИСТРАЖУВА: Половина од децата од 13 до 15 години не се доволно финансиски писмени и не знаат да располагаат со парите и џепарлакот

Околу половина од младите помеѓу 13 и 15 години сметаат дека не располагаат со доволно знаење за управувањето со парите. Најголемиот дел од нив учат за ...
| | веќе видена | слични

Во 2020 година, 34,2 отсто од 20.000 невработени млади во Северна Македонија кои се регистрирале за мерката „Гаранција за млади“ добиле понуда за работа во рок ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Русија беа спроведени две одделни истражувања на руското јавно мислење за прашањето на довербата во руските високи функционери, како и во Владата на Руската ...
| | веќе видена | слични

Околу 80 отсто од Русите му веруваат на претседателот на Русија, Владимир Путин, покажа истражувањето на Фондот „Јавно мислење“. Според податоците, 79 отсто од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Меѓународната организација на трудот (МОТ) денеска на Меѓународниот ден на младите – 12 август ги презентира наодите од Извештајот од мапирањето на младите ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Триесет и девет проценти од испитаниците опфатени во анкета на Агенцијата за електронски комуникации рекле дека малолетните лица во нивното домаќинство во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 168 | | | веќе видена

Наместо да се слави мултиетничкиот карактер, што е еден од главните столбови на Рамковниот договор, синоќешната прослава на 21-годишнината од неговото ...
сите 194 | | | веќе видена

Најмногу дожд во изминатите 24 часа наврнал во Тетово, 21 литар на метар квадратен, а најмалку во Скопје-Зајчев Рид, Демир Капија, Дојран и Берово, еден ...
сите 232 | | | веќе видена

Ружди (75) беше тешко повреден откако беше избоден со нож на сцената на настан во државата Њујорк. Сега може да дише без помош. Тој со години се соочува со ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НБМ ИСТРАЖУВА: Половина од децата од 13 до 15 години не се доволно финансиски писмени и не знаат да располагаат со парите и џепарлакот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: