Гутереш: Невозможно е да се решат светските проблеми без дијалог меѓу САД и Кина

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека е невозможно да се решат горливите прашања, како што е глобалното затоплување, без ефективен дијалог ...
| | веќе видена | слични
2 копии
7 копии
6 копии

Борбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарди Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Летонија и Естонија соопштија дека го напуштиле кинескиот форум за зајакнување на односите со источноевропските земји, познат како иницијатива „16 плус еден“. ...
| | веќе видена | слични

Десет кинески авиони ја преминале неофицијалната граница меѓу Кина и островот Тајван. Кинеските воени авиони минатата недела неколку пати ја преминаа ...
| | веќе видена | слични

Десет кинески авиони денеска ја преминаа централната линија на Тајванскиот теснец, соопшти тајванското Министерство за одбрана. Оваа линија се смета за ...
| | веќе видена | слични

Тајванскиот министер за надворешни работи денес рече дека дополнителните странски делегации се „повеќе од добредојдени“ во Тајпеј, инсистирајќи дека неговата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 168 | | | веќе видена

Наместо да се слави мултиетничкиот карактер, што е еден од главните столбови на Рамковниот договор, синоќешната прослава на 21-годишнината од неговото ...
сите 193 | | | веќе видена

Два брода ги напуштија украинските пристаништа во петокот. Украинскиот министер за инфраструктура, Олександр Кубраков, напиша на твитер дека еден од бродовите ...
сите 101 | | | веќе видена

Најмногу дожд во изминатите 24 часа наврнал во Тетово, 21 литар на метар квадратен, а најмалку во Скопје-Зајчев Рид, Демир Капија, Дојран и Берово, еден ...
сите 232 | | | веќе видена

Ружди (75) беше тешко повреден откако беше избоден со нож на сцената на настан во државата Њујорк. Сега може да дише без помош. Тој со години се соочува со ...
сите 136 | | | веќе видена

На 14.08.2022 околу 09.00 часот на крстосница од ул.„Шишка“ и ул.„Методија Андонов Ченто“ во Кавадарци, патничко возило „фиат пунто“, со неготински регистарски ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гутереш: Невозможно е да се решат светските проблеми без дијалог меѓу САД и Кина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: