Министерката за култура бара да се расположи народот, уметниците прашуваат дали почна цензурата


Секој кој ќе тргне во обид да создава дела кои се поврзани со македонската историја, ама спротивно на пропишаното во билатерланиот протокол ќе се најде под ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Повеќе од непристојно е една држава која има толку значајно здружение како што е Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ), со 75 години постоење и со ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Скандалозната изјава на министерката за култура Костадиновска Стојчевска е најава за орвеловиот свет на цензура и ограничување на уметничкото творештво во ...
| | веќе видена | слични

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска која пред неколку дена скандалозно побара уметниците да не ја третираат историјата туку да творат дела ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ смета дека министерката за култура Костадиновска Стојчевска не се грижи за унапредување и заштита на македонската култура и традиција. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ВМРО-ДПМНЕ е најмалку повикана да зборува за состојбата во културата и за слободата на изразување, велат од партијата на власт. „Токму оваа партија ја нарача ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ ја нарача срамната лустрација на Славко Јаневски славниот македонски писател и автор на првиот роман на македонски јазик. Токму ВМРО-ДПМНЕ еден од ...
| | веќе видена | слични

Реакција на прес-конференција на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ да не лаже, нема да има никаква цензура, токму таа партија лустрираше писатели ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Во духот на протоколите кои власта на Ковачевски ги потпиша со Бугарија, скафандер министерката сака да наметне орвеловски свет во македонската култура. Се ...
| | веќе видена | слични

Скандалозната изјава на министерката за култура со која најавува цензура на културното творештво не е ништо друго освен спроведување на Протоколот на дело. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за исвиркувањето на водителката во моментите кога почна да зборува на македонски јазик на прославата во ...
сите 200 | | | веќе видена

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 166 | | | веќе видена

На целата сложеност на процесот на пристапување на Македонија во ЕУ, и понатаму клучното трик-прашање е дали навистина Унијата е расположена за проширување или ...
сите 195 | | | веќе видена

Борбата против сивата економија е дел од реформата во јавните финансии. Со системските измени ќе се преземат низа мерки за формализирање на неформалниот ...
сите 159 | | | веќе видена

Ружди (75) беше тешко повреден откако беше избоден со нож на сцената на настан во државата Њујорк. Сега може да дише без помош. Тој со години се соочува со ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Министерката за култура бара да се расположи народот, уметниците прашуваат дали почна цензурата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: