Американска ШЛАКАНИЦА за Кина: Пелоси слета во Тајпеј, Пекинг не успеа да ја спречи!


Лидерката на американскиот Конгрес Ненси Пелоси денеска слета во Тајван, со што стави крај на неколкудневните шпекулации дали посетата ќе се одржи. И покрај ...
| | веќе видена | слични

Кина најавила прекин на воените вежби во близина на Тајван. Кина најавила прекин на воените вежби кај Тајван кои започнале поради посетата на Ненси Пелоси. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Армијата на Народна Република Кина денеска соопшти дека ги исполнила предвидените „различни задачи“ околу Тајван, но оти ќе продолжи со секојдневни патроли.Тоа ...
| | веќе видена | слични

Кина објави Бела книга насловена како „Тајванското прашање и повторно обединување во нова ера“. Со документот, официјален Пекинг повтори дека островот се смета ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Кинеската армија денеска соопшти дека по речиси една недела успешно ги завршила различните воени задачи околу Тајван, но дека продолжува внимателно да ја следи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кина најави нулта толеранција за „сепаратистички активности“ на Тајван. Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена ...
| | веќе видена | слични

Од редовите на Народната армија на Кина денеска соопштија дека по речиси една недела успешно се завршени различните воени задачи околу Тајван, но дека воениот ...
| | веќе видена | слични

Пекинг сака мирно обединување со Тајван, но странските сили кои се мешаат во кинеските внатрешни работи и охрабруваат отцепување на самоуправниот остров прават ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кинеските воени бродови и денеска се активни во близина на Тајван, бидејќи Пекинг ги продолжи своите поморски маневри во знак на протест поради посетата на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денеска се одбележува Меѓународниот ден за борба против корупцијата – 9-ти декември. Премиерот Димитар Ковачевски испрати јасна порака дека Владата има ...
сите 200 | | | веќе видена

Државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2022 година за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, ...
сите 200 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска им го честиташе на новинарите изборот на претседател и раководство на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), кои беа ...
сите 63 | | | веќе видена

Истовремено политичарите поради поврзаноста на таа сцена со парламентарната партија АфД бараат заострување на безбедносните мерки за Бундестагот. „Мрежата на ...
сите 77 | | | веќе видена

Контроверзиите помеѓу Џердан Шаќири и српските навивачи и новинари продолжија и по вчерашниот пораз на Швајцарија од Португалија со 6:1. Новинар на српски ...
сите 163 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Американска ШЛАКАНИЦА за Кина: Пелоси слета во Тајпеј, Пекинг не успеа да ја спречи!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: