Спасовски: Никој не смее и не може да преговара за идентитетот и за македонскиот јазик


Никој апсолутно не смее и не може да преговара ниту за идентитетот, ниту за македонскиот јазик во оваа држава. Ниту сегашна ниту било која идна власт, објави ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Бугарскиот историчар Стефан Дечев вели дека е арогантно, навредливо и невоспитано бугарските власти да не го признаваат македонскиот јазик.Дечев отворено ја ...
| | веќе видена | слични

„Во одредбите од бугарскиот протокол се предвидува укинување на државното финансирање и субвенционирање на сите домашни проекти во медиумите, издаваштвото, ...
| | веќе видена | слични

Досиејата на тајните служби од времето на комунизмот, односно тоа што останало од нив, веќе се отворени и семејствата на прогонуваните може да ги разгледаат во ...
| | веќе видена | слични

Во одредбите од протоколот се предвидува укинување на државното финансирање и субвенционирање на сите домашни проекти во делот на медиумите, издаваштвото, ...
| | веќе видена | слични

Всушност протоколот е дел од преговарачката рамка, независно од тоа што се претставуваше во јавноста и едноставно комисијата сега е условена да ја заврши ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Русија која е мнозински инвеститор во изградбата на „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ вели дека технички можат да се поправат, но за тоа ќе бидат потребни ...
сите 405 | | | веќе видена

Откако партијата „Браќа на Италија“ предводена од Џорџа Мелони освои најголем број гласови на парламентарните избори во Италија, во оваа земја следеа ...
сите 150 | | | веќе видена

Начинот на кој македонската влада се обидува да ја преброди енергетската криза, високите цени на храната, но и меѓусебните политички расправии меѓу власта и ...
сите 103 | | | веќе видена

Она кое што е важно за нас како советници, како избраници од народот, всушност и наш приоритет како партија, е исполнување на програмата За модерно Скопје, зад ...
сите 187 | | | веќе видена

Еден од највлијателните бугарски интелектуалци историчарот Николај Овчаров се откажува од тврдењето дека Македонците можат да се вратат во бугарски јасли. Тој ...
сите 106 | | | веќе видена

Пред ангелот на плоштадот Свети Петар, Папата му се обрати на претседателот на Руската Федерација, молејќи го „меѓу другото, од љубов кон сопствениот народ да ...
сите 590 | | | веќе видена

Осумнаесетгодишен тетовец е приведен на фудбалски натпревар поради напад врз гостински фудбалер. „Полициски службеници на СВР Тетово на 1 октомври во 17 часот ...
сите 331 | | | веќе видена

Најпрвин лажеше дека не бил во војска затоа што бил на школување. Откако беше фатен во лага и во јавноста излезе документ од кој јасно се гледа дека премиерот ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спасовски: Никој не смее и не може да преговара за идентитетот и за македонскиот јазик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: