Албанија ги ратификуваше протоколите за членство на Финска и Шведска во НАТО

Албанскиот парламент, по итна постапка, денеска, едногласно ги ратификуваше протоколите за членство на Финска и Шведска во НАТО. Во обраќањето до амбасадорите ...
| | веќе видена | слични
2 копии
4 копии

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека сите членки на Европската Унија (ЕУ), вклучително и Шведска и Финска, ја сметаат ПКК за терористичка ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Бугарскиот парламент во две последователни читања го усвои предлог-законот за ратификација на протоколите на Северноатлантскиот договор за пристапување на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарија наскоро ќе стане следната земја членка на НАТО која ќе го одобри приемот на Шведска и Финска во пактот, пренесува софиското издание „Сега”. Како што ...
| | веќе видена | слични

Во тој контекст, нагласува дека поволностите што од членството ги има Бугарија, би требало да им се овозможат и на Албанија и Македонија.Како што јавува ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Поранешниот бугарски премиер Симеон Сакскобурготски, кој ја извршуваше оваа функција од 2001-2005 година, во интервју за „Нова“ вели дека честопати се прашува ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Германија го ратификуваше пристапувањето на Финска и Шведска во НАТО три дена откако 30-те членки го потпишаа најзначајното проширување на алијансата. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Парламентот во Берлин, како и Бундесратот, кој ги обединува сојузните држави, ги потврдија пристапните протоколи за двете нордиски земји.„Ова создава поголема ...
| | веќе видена | слични

Останато

Русија која е мнозински инвеститор во изградбата на „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ вели дека технички можат да се поправат, но за тоа ќе бидат потребни ...
сите 412 | | | веќе видена

Откако партијата „Браќа на Италија“ предводена од Џорџа Мелони освои најголем број гласови на парламентарните избори во Италија, во оваа земја следеа ...
сите 150 | | | веќе видена

Начинот на кој македонската влада се обидува да ја преброди енергетската криза, високите цени на храната, но и меѓусебните политички расправии меѓу власта и ...
сите 103 | | | веќе видена

Она кое што е важно за нас како советници, како избраници од народот, всушност и наш приоритет како партија, е исполнување на програмата За модерно Скопје, зад ...
сите 180 | | | веќе видена

Еден од највлијателните бугарски интелектуалци историчарот Николај Овчаров се откажува од тврдењето дека Македонците можат да се вратат во бугарски јасли. Тој ...
сите 106 | | | веќе видена

Осумнаесетгодишен тетовец е приведен на фудбалски натпревар поради напад врз гостински фудбалер. „Полициски службеници на СВР Тетово на 1 октомври во 17 часот ...
сите 331 | | | веќе видена

Пред ангелот на плоштадот Свети Петар, Папата му се обрати на претседателот на Руската Федерација, молејќи го „меѓу другото, од љубов кон сопствениот народ да ...
сите 421 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Албанија ги ратификуваше протоколите за членство на Финска и Шведска во НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: