Рекордна инфлација од 14.5 проценти во јуни

5 копии

Инфлацијата дополнително се забрза до 5,8 отсто во текот на една година во јуни, објави во средата Францускиот институт статистички и економски студии (ИНСЕЕ), ...
| | веќе видена | слични

Инфлацијата во Србија, мерена преку растот на потрошувачките цени, во јуни 2022 година е зголемена за 1,6 отсто во однос на мај, додека на годишно ниво ...
| | веќе видена | слични

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска тврди дека социјалниот дијалог е отворен и продолжува понатаму, но јавната администрација со ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Академик Катица Ќулавкова, објавува реакција за препораките на Историската Комисија за промените што треба да се направат во учебниците за шесто одделение. ...
сите 285 | | | веќе видена

„Исвирквуање на било кој јазик не е пријатно за никого. Јас како Македонец не се чувствувам пријатно. Но, провокации, секогаш имало. Последните 5 години, ...
сите 146 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска ја предводеше владината делегација составена од министерот за внатрешни работи, Оливер ...
сите 289 | | | веќе видена

Историчарот Петар Тодоров, кој воедно е и член на Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија вели дека Цар Самоил не е бугарски цар. ...
сите 61 | | | веќе видена

На ден 19.08.2022 година, Секторот за контрола и истраги при Царинската управа на Република Северна Македонија, поднесе кривична пријава до надлежното Основно ...
сите 358 | | | веќе видена

Луѓето заразени со мајмунска сипаница мора да ги изолираат своите миленици, изјави претставник на СЗО, откако извештајот го покажа првиот случај на пренесување ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рекордна инфлација од 14.5 проценти во јуни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: