Зелено светло чекаат 5.000 квалификувани работници од странство

ЗА НАДМИНУВАЊЕ НА НЕДОСТИГОТ ОД КАДАР ВО ТУРИЗМОТ Во екот на туристичката сезона, поради одливот на кадар во европските држави, Македонија се соочува со ...
| | веќе видена | слични

Илјадници млади луѓе во Косово се подготвуваат да одат на работа во Германија, која има недостиг од здравствени работници, па земјата што прогласи независност ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Угостителската индустрија практично се затвори за време на пандемијата во 2020 година, а во 12-те месеци од јуни истата година, повеќе од 10 проценти од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот резултираше со трансфер на вработените од угостителската индустрија во Германија кон други стопански ...
| | веќе видена | слични

Одливот на угостителски персонал во соседните земји си го направи своето. Кафулињата и ресторани „дишат на шкргри“, а во Скопје за пијачка или храна се чека и ...
| | веќе видена | слични

Во хотелите во Македонија има сè повеќе работници на возраст околу 50 години. Персоналот го дополнуваат и млади кои одат во средно училиште, а преку лето ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на државата Стево Пендаровски верува дека македонските членови на Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања со ...
сите 447 | | | веќе видена

„Исвирквуање на било кој јазик не е пријатно за никого. Јас како Македонец не се чувствувам пријатно. Но, провокации, секогаш имало. Последните 5 години, ...
сите 147 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска ја предводеше владината делегација составена од министерот за внатрешни работи, Оливер ...
сите 289 | | | веќе видена

На 18.08.2022 околу 12.40 часот на подрачје на Чаир од полициски службеници од СВР Скопје приведени се О.Д.(26), М.Б.(50), двајцата од Скопје и А.Б.(19) од ...
сите 503 | | | веќе видена

Луѓето заразени со мајмунска сипаница мора да ги изолираат своите миленици, изјави претставник на СЗО, откако извештајот го покажа првиот случај на пренесување ...
сите 147 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зелено светло чекаат 5.000 квалификувани работници од странство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: