Светот го тресе незапамтена криза, прогнозите се поцрни и поцрни: Годинава е тешка, а следната-следи најлошо сценарио, тврди ММФ

Кристалина Георгиева не може да ја исклучи глобалната рецесија следната година... Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, ...
| | веќе видена | слични

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгиева, со свои предлози и мерки кои би требало да ги преземат развиените земји со цел надминување ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарскиот реален бруто домашен производ (БДП) ќе порасне за 2,8 проценти во 2022 година, што е, сепак, многу под пријавените 4,2 проценти во 2021 година, а ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Шефот на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгиева, прогнозира дека треба да се намалат очекувањата за глобален економски раст. Во месец април тие се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Меѓународниот Mонетарен Фонд во вторникот предупреди дека избегнувањето на рецесијата во САД ќе биде со „сè поголем предизвик“, намалувајќи ја повторно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По одлуката на Народна банка да ја зголеми основната каматна стапка на 2,5 отсто реални се очекувањата дека ќе дојде до раст и на каматите на кредитите, како ...
| | веќе видена | слични

Инфлацијата дополнително се забрза до 5,8 отсто во текот на една година во јуни, објави во средата Францускиот институт статистички и економски студии (ИНСЕЕ), ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Академик Катица Ќулавкова, објавува реакција за препораките на Историската Комисија за промените што треба да се направат во учебниците за шесто одделение. ...
сите 285 | | | веќе видена

„Исвирквуање на било кој јазик не е пријатно за никого. Јас како Македонец не се чувствувам пријатно. Но, провокации, секогаш имало. Последните 5 години, ...
сите 147 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска ја предводеше владината делегација составена од министерот за внатрешни работи, Оливер ...
сите 289 | | | веќе видена

На 18.08.2022 околу 12.40 часот на подрачје на Чаир од полициски службеници од СВР Скопје приведени се О.Д.(26), М.Б.(50), двајцата од Скопје и А.Б.(19) од ...
сите 260 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светот го тресе незапамтена криза, прогнозите се поцрни и поцрни: Годинава е тешка, а следната-следи најлошо сценарио, тврди ММФ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: