МНР: Наводите дека во францускиот предлог македонскиот јазик „не е чист“ се неточни, опасни и им штетат на интересите на државата


Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик „не е чист“ во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во „Само интервју” на Канал 5 рече дека е жалосно што се дозволи, пред сè под ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во вечерашното гостување на „Само интервју” објасни дека целта на бугарската ...
| | веќе видена | слични

Ова е компромис кој што ние го правиме заради нас, не заради Бугарија, не заради некој друг, изјави заменикот на претседателот на Владата за европски прашања, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ВМРО-ДПМНЕ правеше, прави и ќе прави се да ја предомисли владата за францускиот предлог, затоа што владата е таа која одлучува. Се што правиме, вклучувајќи ги ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Компромисот во предлог-преговарачката рамка е многу едноставен – гаранција на македонскиот јазик и идентитет и почнување на преговорите, од една страна и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Доколку биде поддржан овој ревидиран „француски предлог“, преговорите за земјава за членство во ЕУ ќе започнат уште наредната недела, со организирање на ...
| | веќе видена | слични

„Една од причините зошто сум НЕ за францускиот предлог бидејќи ова е уште една од лагите во многуте други лаги. Лага е затоа што како и претходните лаги, како ...
| | веќе видена | слични

Македонија е дел од Европа, ги споделува истите вредности, и придонесува за просперитетот на Европската Унија. Македонија2025 силно ги поддржува напорите на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Остри реакции во јавноста предизвика неодамнешното провокативно однесување на присутните на настанот, кога обраќањето на водителката на македонски јазик беше ...
сите 169 | | | веќе видена

„Утрото на 16 август како последица на саботажа оштетен е воен магацин кај селото Џанкоја. Нема сериозно повредени. Се преземаат неопходни мерки за ...
сите 146 | | | веќе видена

КОГА НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА И НЕЗНАЕЊЕТО Е МОЌ, КАДЕ Е ЖЕЛБАТА НЕШТО ДА СЕ НАУЧИ?! Просто е невозможно да се проследат и искоментираат бројните конфузни и ...
сите 42 | | | веќе видена

Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски разговор со својот украински колега Володомир Зеленски. За време на овај разговор, кој ...
сите 261 | | | веќе видена

Предлог-концептот на даночни реформи главно се базира на проширувањето на даночната основа врз основа на намалувањето на сивата економија. Не се работи за ...
сите 127 | | | веќе видена

Додека ги тераа граѓаните да аплаудираат за „успесите“ на нивните министри, криминалците од СДСМ и ДУИ краделе, местеле тендери и се луксузирале со пари на ...
сите 63 | | | веќе видена

Пет невладини научни организации од Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска, Македонија и од Србија, кои се занимаваат со роботика, технологија, истражување ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МНР: Наводите дека во францускиот предлог македонскиот јазик „не е чист“ се неточни, опасни и им штетат на интересите на државата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: