Нема туристички работници, комората бара дозвола за вработување на 5000 лица од Турција

Црвен аларм за угостителски кадар. Недостасуваат 20.000 туристички работници. Комората најде решение за 5 илјади, обезбедени се од Турција, но бараат ...
| | веќе видена | слични

Илјадници млади луѓе во Косово се подготвуваат да одат на работа во Германија, која има недостиг од здравствени работници, па земјата што прогласи независност ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Угостителската индустрија практично се затвори за време на пандемијата во 2020 година, а во 12-те месеци од јуни истата година, повеќе од 10 проценти од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот резултираше со трансфер на вработените од угостителската индустрија во Германија кон други стопански ...
| | веќе видена | слични

Одливот на угостителски персонал во соседните земји си го направи своето. Кафулињата и ресторани „дишат на шкргри“, а во Скопје за пијачка или храна се чека и ...
| | веќе видена | слични

Во хотелите во Македонија има сè повеќе работници на возраст околу 50 години. Персоналот го дополнуваат и млади кои одат во средно училиште, а преку лето ...
| | веќе видена | слични

ЗА НАДМИНУВАЊЕ НА НЕДОСТИГОТ ОД КАДАР ВО ТУРИЗМОТ Во екот на туристичката сезона, поради одливот на кадар во европските држави, Македонија се соочува со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на државата Стево Пендаровски верува дека македонските членови на Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања со ...
сите 447 | | | веќе видена

Имаме шанса да ги решиме проблемите со Северна Македонија, кои траат со децении, но не беа третирани сериозно, изјави бугарскиот министер за надворешни работи ...
сите 272 | | | веќе видена

„Исвирквуање на било кој јазик не е пријатно за никого. Јас како Македонец не се чувствувам пријатно. Но, провокации, секогаш имало. Последните 5 години, ...
сите 147 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска ја предводеше владината делегација составена од министерот за внатрешни работи, Оливер ...
сите 289 | | | веќе видена

Секторот за контрола и истраги при Царинската управа денеска поднесе кривична пријава до надлежното Основно јавно обвинителство против едно правно лице и ...
сите 478 | | | веќе видена

Луѓето заразени со мајмунска сипаница мора да ги изолираат своите миленици, изјави претставник на СЗО, откако извештајот го покажа првиот случај на пренесување ...
сите 147 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема туристички работници, комората бара дозвола за вработување на 5000 лица од Турција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: