ПЕКОЛ НА ЗЕМЈАТА Украинските војници се скршени, доцна е сега за тенковите на Западот

Со зборовите „пекол на земјата“ украинските војници, скршени во духот и во моралот, за британски „Индепендент“ ја опишуваат состојбата во Украина. Тешко е да ...
| | веќе видена | слични

Кога Владимир Путин пред три месеци ја „фокусираше“ војната во Украина на истокот на земјата, веројатно го стори тоа затоа што неговите амбиции да го заземе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Русите се кукавици да признаат пораз, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. Зеленски вели дека руските окупатори нема да бидат безбедни никаде на ...
| | веќе видена | слични

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска го отфрли отстапувањето на територии на Русија како дел од каков било мировен договор и изјави ...
| | веќе видена | слични

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба денеска ја отфрли можноста за отстапување на територија на Русија доколку некогаш продолжат мировните преговори ...
| | веќе видена | слични

Украинскиот претседател Владимир Зеленски изјави дека руската војска е премногу „кукавичка“ за да го признае поразот и ја пофали воената сила на неговата земја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Војната во Украина може да трае долго, но Западот треба да продолжи да ја поддржува земјата на сите можни начини, изјави холандскиот премиер Марк Руте за време ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Руската артилерија ја надминува украинската во однос осум спрема еден, што ја става Украина во подредена положба, изјави денеска портпаролот на Украинската ...
| | веќе видена | слични

Украинската армија денеска соопши дека во најновиот ракетен напад бил убиен уште еден руски генерал. Генерал-мајор Артем Насбулин наводно бил убиен во напад ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Русија која е мнозински инвеститор во изградбата на „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ вели дека технички можат да се поправат, но за тоа ќе бидат потребни ...
сите 413 | | | веќе видена

Откако партијата „Браќа на Италија“ предводена од Џорџа Мелони освои најголем број гласови на парламентарните избори во Италија, во оваа земја следеа ...
сите 150 | | | веќе видена

Начинот на кој македонската влада се обидува да ја преброди енергетската криза, високите цени на храната, но и меѓусебните политички расправии меѓу власта и ...
сите 103 | | | веќе видена

Она кое што е важно за нас како советници, како избраници од народот, всушност и наш приоритет како партија, е исполнување на програмата За модерно Скопје, зад ...
сите 180 | | | веќе видена

Еден од највлијателните бугарски интелектуалци историчарот Николај Овчаров се откажува од тврдењето дека Македонците можат да се вратат во бугарски јасли. Тој ...
сите 106 | | | веќе видена

Осумнаесетгодишен тетовец е приведен на фудбалски натпревар поради напад врз гостински фудбалер. „Полициски службеници на СВР Тетово на 1 октомври во 17 часот ...
сите 331 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПЕКОЛ НА ЗЕМЈАТА Украинските војници се скршени, доцна е сега за тенковите на Западот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: