По една деценија Македонија, Грција и Албанија почнуваат со заштита на Преспа

Првите два состаноци трите држави ги одржаа во информативниот центар Пили во Грција, на брегот на малото Преспанско Езеро, каде беа усвоени неколку документи: ...
| | веќе видена | слични

Општина Ресен денеска беше домаќин на меѓународна конференција посветена проект, финансиран од Европската Унија – „Превенција од ризици за одржливи практики за ...
| | веќе видена | слични

По повеќе од 12 години од потпишувањето на Договорот за заштита на Преспанскиот регион, Македонија, Грција и Албанија одржаа први состаноци на кои утврдија ...
| | веќе видена | слични

Aмбасадорот на Република Италија, Н.Е. Андреа Силвестри даде поддршка на проектот „И отпадот има вредност!“ и се вклучи во процесот на рециклирање со цел преку ...
| | веќе видена | слични

Останато

Академик Катица Ќулавкова, објавува реакција за препораките на Историската Комисија за промените што треба да се направат во учебниците за шесто одделение. ...
сите 285 | | | веќе видена

„Исвирквуање на било кој јазик не е пријатно за никого. Јас како Македонец не се чувствувам пријатно. Но, провокации, секогаш имало. Последните 5 години, ...
сите 147 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска ја предводеше владината делегација составена од министерот за внатрешни работи, Оливер ...
сите 289 | | | веќе видена

На ден 19.08.2022 година, Секторот за контрола и истраги при Царинската управа на Република Северна Македонија, поднесе кривична пријава до надлежното Основно ...
сите 358 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По една деценија Македонија, Грција и Албанија почнуваат со заштита на Преспа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: