НБРМ: Банкарскиот систем покажа релативно голема отпорност на надворешните шокови

Високата инфлација што е едно од клучните прашања како и предизвиците со коишто се соочуваат носителите на политиките веќе подолг временски период, во услови ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Време зa читање: 2 минути И покрај тоа што глобалното економско окружување носи крупни предизвици, носителите на економските политики преземаат силни мерки и ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Време зa читање: 3 минути Во изминатите 30 години Народната банка ја одржа својата репутација на независна, стручна и кредибилна институција, која е столб на ...
| | веќе видена | слични

Во соопштението на Народната банка на Македонија се информира за онлајн средбата на македонската гувернерка Анита Ангеловска-Бежоска, македонскиот премиер ...
| | веќе видена | слични

Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгиева на онлајн средба со гувернерката на Народна банка Ангеловска – Бежоска, премиерот Ковачевски и ...
| | веќе видена | слични

Ова беше посочено од страна на поранешниот шеф на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд во земјава за време на транзицискиот период, Бишваџит Банерџи. Во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, рече дека прогнозите за светската економија „значително се влошија“ од април, ...
| | веќе видена | слични

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристалина Георгиева изјави дека изгледите за глобалната економија значително се намалуваат од април и дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската централна банка (ЕЦБ) мора да постави строги услови за помош на задолжените членки на еврозоната и да ја ограничи на вонредни ситуации, изјави ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 157 | | | веќе видена

Доналд Трамп е под истрага на ФБИ за можни прекршувања на Законот за шпионажа, кој, меѓу другото, спречува споделување на доверливи информации на лица кои не ...
сите 157 | | | веќе видена

Рамковниот договор овозможи мир, но она што не можеше да го предвиди Рамковниот договор е криминалот на ДУИ кој се случи потоа. 20 години една иста политичка ...
сите 160 | | | веќе видена

Мултимилионската инвестиција и електричниот автомобил „E-Go“ кој ќе се произведува во ТИРЗ во Тетово е нашиот влог за идните генерации, објави денеска ...
сите 122 | | | веќе видена

На 14.08.2022 околу 09.00 часот на крстосница од ул.„Шишка“ и ул.„Методија Андонов Ченто“ во Кавадарци, патничко возило „фиат пунто“, со неготински регистарски ...
сите 417 | | | веќе видена

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа. Консултациите инаку, се започнати од 2020 година, напоредно со ...
сите 152 | | | веќе видена

Рускиот дипломат Михаил Улјанов ги повика Обединетите нации да интервенираат за да се осигура безбедноста на украинската нуклеарна централа Запорожјe, која е ...
сите 311 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НБРМ: Банкарскиот систем покажа релативно голема отпорност на надворешните шокови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: