Шефот на ИДСЦ: Македонскиот јазик го нема во предлогот што го фали владата

Првиот човек на Институтот за демократија Марко Трошановски кој го промовираше извештајот според кој Македонија добила катастрофален предлог од Брисел за ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот и бугарскиот јазик се два различни јазици и тоа е неспорно, вели лингвистот Игор Радев за Студио 10. Оспорувањето на македонскиот јазик од страна ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонија не смее повеќе да губи, порача Ивица Томовски од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека иако владата вели дека го заштитила македонскиот јазик, вистината е дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јазикот не е гарантиран, власта на Ковачевски прифаќа Бугарија да ни ги пишува учебниците. Власта се фали дека е гарантиран јазикот, а тој е оспоруван, додека ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на институтот за демократија „Социетас цивилис“ Марко Трошановски нагласува дека паѓаат во вода заложбите на владата да го претстави францускиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 157 | | | веќе видена

Доналд Трамп е под истрага на ФБИ за можни прекршувања на Законот за шпионажа, кој, меѓу другото, спречува споделување на доверливи информации на лица кои не ...
сите 157 | | | веќе видена

Првиот вицепремиер, Артан Груби објави фотографии и видеа од синоќешниот концерт по повод прославата на годишнината од Охридскиот рамковен договор. Дождот не ...
сите 160 | | | веќе видена

Мултимилионската инвестиција и електричниот автомобил „E-Go“ кој ќе се произведува во ТИРЗ во Тетово е нашиот влог за идните генерации, објави денеска ...
сите 122 | | | веќе видена

На 14.08.2022 околу 09.00 часот на крстосница од ул.„Шишка“ и ул.„Методија Андонов Ченто“ во Кавадарци, патничко возило „фиат пунто“, со неготински регистарски ...
сите 417 | | | веќе видена

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа. Консултациите инаку, се започнати од 2020 година, напоредно со ...
сите 152 | | | веќе видена

Рускиот дипломат Михаил Улјанов ги повика Обединетите нации да интервенираат за да се осигура безбедноста на украинската нуклеарна централа Запорожјe, која е ...
сите 311 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шефот на ИДСЦ: Македонскиот јазик го нема во предлогот што го фали владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: