Со францускиот предлог за првпат имаме македонски јазик рамноправен во ЕУ, нема никакви фусноти ниту бугаризација, вели Османи


Со сета одговорност кажувам дека ова што го имаме е добар предлог и ги демантирам сите шпекулации кои вчера се појавија во врска со јазикот, дека ќе ни се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Францускиот амбасадор во земјава Сирил Бомгартнер вели дека преговорите за постигнување на, како што нагласува, компромисниот предлог за кревање на бугарското ...
| | веќе видена | слични
11 копии

„Шајка во процесот на проширувањето.“ Вака познатиот албански политиколог Алтин Ѓета го гледа францускиот предлог за решавање на спорот меѓу Бугарија и ...
| | веќе видена | слични

-Целта на Бугарија е да го направи пакетот дел од преговарачката рамка на ЕУ со Северна Македонија. Би било проблематично, за првпат билатерален проблем меѓу ...
| | веќе видена | слични

Познатиот албански политиколог Алтин Ѓета го критикува таканаречениот „францускиот предлог“ за решавање на спорот меѓу Бугарија и Северна Македонија и почеток ...
| | веќе видена | слични
10 копии
9 копии

Амбасадорот на Чешка во земјава, Јарослав Лудва вели дека неговата држава, како актуелен претседавач со Советот на ЕУ, е подготвена да придонесе за мазно ...
| | веќе видена | слични

Дипломатски извори од Европската комисија на денешниот брифинг за новинарите одржан во Скопје велат дека не гледаат проблем во врска со тоа како е формулиран ...
| | веќе видена | слични

Десетици медиуми вчера и денеска на ударни места објавија вест со наслов дека Чешката република и други земји членки на ЕУ не биле консултирани од француското ...
| | веќе видена | слични

Било какви промени во преговарачката рамка ќе значат враќање на почетокот на нови преговори и нови барања во соогласност од 27 земји членки вклучиувајќи ја и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Русија која е мнозински инвеститор во изградбата на „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ вели дека технички можат да се поправат, но за тоа ќе бидат потребни ...
сите 414 | | | веќе видена

Откако партијата „Браќа на Италија“ предводена од Џорџа Мелони освои најголем број гласови на парламентарните избори во Италија, во оваа земја следеа ...
сите 150 | | | веќе видена

Балкан енерџи груп АД Скопје (БЕГ) во пишано соопштение до медиумите порачува дека е неточна изјавата дека БЕГ бесправно стопанисувал со топланите бидејќи, ...
сите 186 | | | веќе видена

Начинот на кој македонската влада се обидува да ја преброди енергетската криза, високите цени на храната, но и меѓусебните политички расправии меѓу власта и ...
сите 103 | | | веќе видена

Она кое што е важно за нас како советници, како избраници од народот, всушност и наш приоритет како партија, е исполнување на програмата За модерно Скопје, зад ...
сите 189 | | | веќе видена

Еден од највлијателните бугарски интелектуалци историчарот Николај Овчаров се откажува од тврдењето дека Македонците можат да се вратат во бугарски јасли. Тој ...
сите 106 | | | веќе видена

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија реагираше на аферата „Броило“ која денеска ја објави ВМРО-ДПМНЕсо заклучок дека премиерот Димитар Ковачевски не е ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со францускиот предлог за првпат имаме македонски јазик рамноправен во ЕУ, нема никакви фусноти ниту бугаризација, вели Османи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: