Споменувањето на Членот 12 во преговарачката рамка е само за создавање перцепција во јавноста, тврди Османи


Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на брифинг со новинари изјави дека прашањето на македонскиот јазик е решено и дека треба да се ...
| | веќе видена | слични

Пред собраниската координација за францускиот предлог, закажана за понеделник, по што треба да се знае кога ќе има расправа во Законодавниот дом, власта и ...
| | веќе видена | слични

Опозицијата има обврска да дебатира во Собранието и да придонесе во прифаќањето на францускиот предлог сметаат во владејачката СДСМ. Од партијата повикуваат ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ бара од спикерот Џафери да и го врати на Владата нецелосниот документ кој го добија за разгледување и го повторија нивното барање, францускиот ...
| | веќе видена | слични

Власта на СДСМ и ДУИ ја лажат македонската јавност. Со денови манипулираат и кријат што содржи протоколот договорен со Бугарија или ако сакате годишниот ...
| | веќе видена | слични

„Држи, не давај за модифицираниот француски предлог“. На улица протести со пауза поради празникот, во Законодавниот дом подготовки за расправа. В понеделник ...
| | веќе видена | слични

Сите парламентарни партии имаат одговорност пред граѓаните и пред државата, да се вклучат во процесот и преку дебата и конструктивност да придонесат во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Со последниот европски предлог имаме чист македонски јазик во ЕУ, без додавки и фусноти, македонскиот идентитет е целосно заштитен , а историските прашања не ...
| | веќе видена | слични

Во понеделник би можело да се знае кога ќе биде дебатата за францускиот предлог во македонското Собрание. На редовната понеделничка координација во Собранието ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Русија која е мнозински инвеститор во изградбата на „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ вели дека технички можат да се поправат, но за тоа ќе бидат потребни ...
сите 405 | | | веќе видена

Откако партијата „Браќа на Италија“ предводена од Џорџа Мелони освои најголем број гласови на парламентарните избори во Италија, во оваа земја следеа ...
сите 150 | | | веќе видена

Начинот на кој македонската влада се обидува да ја преброди енергетската криза, високите цени на храната, но и меѓусебните политички расправии меѓу власта и ...
сите 103 | | | веќе видена

Она кое што е важно за нас како советници, како избраници од народот, всушност и наш приоритет како партија, е исполнување на програмата За модерно Скопје, зад ...
сите 180 | | | веќе видена

Еден од највлијателните бугарски интелектуалци историчарот Николај Овчаров се откажува од тврдењето дека Македонците можат да се вратат во бугарски јасли. Тој ...
сите 106 | | | веќе видена

Пред ангелот на плоштадот Свети Петар, Папата му се обрати на претседателот на Руската Федерација, молејќи го „меѓу другото, од љубов кон сопствениот народ да ...
сите 590 | | | веќе видена

Осумнаесетгодишен тетовец е приведен на фудбалски натпревар поради напад врз гостински фудбалер. „Полициски службеници на СВР Тетово на 1 октомври во 17 часот ...
сите 331 | | | веќе видена

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија реагираше на аферата „Броило“ која денеска ја објави ВМРО-ДПМНЕсо заклучок дека премиерот Димитар Ковачевски не е ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Споменувањето на Членот 12 во преговарачката рамка е само за создавање перцепција во јавноста, тврди Османи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: