Инфлацијата во земјите од еврозоната достигна рекордни 8,6 отсто

Иницијативата „Отворен Балкан“ има најголема поддршка во Србија, по што следат БиХ и Северна Македонија. Најмалку поддршка има во Кососпоред истражување на ИРИ ...
| | веќе видена | слични

Цените на становите во ЕУ и во еврозоната многу пораснаа, а во Хрватска нивниот раст е над европскиот просек, се вели во извештајот на европскиот статистички ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Азил во Европската Унија (ЕУ) во 2021 година побарале вкупно 648.000 лица, од кои 16 илјади потекнуваат од земјите од Западен Балкан, соопшти Агенцијата за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Меѓу земјите од Западен Балкан, најзадоволни од правецот во кој се движи нивната земја се граѓаните на Србија, покажа истражувањето на Меѓународниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од првиот квартал 2021 година и истиот квартал од 2022 година, професијата што забележа најостро процентуално зголемување на бројот на вработени лица во ЕУ беа ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Меѓународниот републикански институт (ИРИ), американска организација која промовира демократија и владеење ширум светот, соопшти дека иницијативата „Отворен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Академик Катица Ќулавкова, објавува реакција за препораките на Историската Комисија за промените што треба да се направат во учебниците за шесто одделение. ...
сите 285 | | | веќе видена

„Исвирквуање на било кој јазик не е пријатно за никого. Јас како Македонец не се чувствувам пријатно. Но, провокации, секогаш имало. Последните 5 години, ...
сите 146 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска ја предводеше владината делегација составена од министерот за внатрешни работи, Оливер ...
сите 289 | | | веќе видена

Историчарот Петар Тодоров, кој воедно е и член на Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија вели дека Цар Самоил не е бугарски цар. ...
сите 61 | | | веќе видена

На ден 19.08.2022 година, Секторот за контрола и истраги при Царинската управа на Република Северна Македонија, поднесе кривична пријава до надлежното Основно ...
сите 358 | | | веќе видена

Луѓето заразени со мајмунска сипаница мора да ги изолираат своите миленици, изјави претставник на СЗО, откако извештајот го покажа првиот случај на пренесување ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Инфлацијата во земјите од еврозоната достигна рекордни 8,6 отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: