44 судии и 11 обвинители ЗАМИНАА ВО ПЕНЗИЈА

На денешната седница Судскиот совет може да пензионира двајца членови меѓу колегите, а во август уште еден, иако во Законот не постои основ. Во четвртокот ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција треба да има 20 обвинители, така што, ние сме шест помалку. Тоа не влијае многу врз ...
| | веќе видена | слични

Министерот за правда Никола Тупанчески се уште чека на претседателот на Собранието Талат Џафери да каже дали ќе продолжи прекинатата седница за измените на ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Министерот за правда Никола Тупанчески, смета дека состојбата со недостаток на судии може да се надмине со внатрешна реорганизација иако нема да биде ...
| | веќе видена | слични

Состојбата со недостаток на судии може да се надмине со внатрешна реорганизација на судството. Тоа нема да биде едноставно, но јас сум оптимист дека ниту еден ...
| | веќе видена | слични

Тоа не влијае многу врз работата затоа што колегите даваат максимум од себе, се останува и после работното време затоа што има и многу судења, истрагите ги ...
| | веќе видена | слични

Имаше оглас за четворица обвинители во ова обвинителство и на мое големо изненадување само шестмина се пријавија меѓу кои и две колешки на кои им истече ...
| | веќе видена | слични

Eдинственото решение кое што ни останува е да се направи внатрешна реорганизација во судството и јавното обвинителство, затоа што во нашата држава има судови и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 171 | | | веќе видена

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски ги опомена своите функционери. Тој им кажа вчера на државните, локалните и воените функционери да престанат да ...
сите 135 | | | веќе видена

Агентите на ФБИ извршија рација во неговиот имот Мар-а-Лаго на Флорида претходно оваа недела, како дел од истрагата за тоа дали тој незаконски отстранил ...
сите 144 | | | веќе видена

Цели десет дена откако државниот обвинител Љубомир Јовески ја посочи како надлежна да го гони шефот на Финансиската полиција обвинителката Гордана Смаќовска не ...
сите 127 | | | веќе видена

Петнаесет лица се соочуваат со пријави за учество во тепачка. Петнасетина лица од Гостивар и околните села за два дена се уапсени поради учество во масовна ...
сите 272 | | | веќе видена

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ, македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции. ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

44 судии и 11 обвинители ЗАМИНАА ВО ПЕНЗИЈА

Од:
До кого (е-маил):
Порака: