EСМ: Обезбедени 25 милиони евра за изградба на ФЕ Битола-1 од 20MW и ФЕ Осломеј-2 од 10 MW

2 копии

АД ЕСМ потпиша договор со ЕБРД за поволна кредитна линија за изградба на две фотонапонски електрани, ФЕ Битола-1 од 20MW и ФЕ Осломеј-2 од 10 MW. Изградбата на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Кога зборуваме за енергетската транзиција многу е важно да се има предвид дека тоа не значи само да се произведува енергија од обновливи извори туку и истата ...
| | веќе видена | слични

Најголем дел од субвенциите во Северна Македонија се насочени кон фотоволтаични системи, додека за сончеви термални колектори годинава нема воопшто помош за ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 5 минути Финските истражувачи од Polar Night Energy ја инсталираа првата целосно употреблива „песочна батерија“ во светот која може да ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 7 минути Светската економска и енергетска криза го поттикна и го зголеми постоечкиот интерес на граѓаните и на стопанските субјекти во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од почетокот на јули граѓаните можат непречено да поставуваат фотоволтаици за производство на електрична енергија на своите покриви со моќност од 6 киловати. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Како лице од техника, особено од електротехника, сметам дека инвестирањето - сега - во фотоволтаични извори на електрична енергија во Кичево и Битола, во овие ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Академик Катица Ќулавкова, објавува реакција за препораките на Историската Комисија за промените што треба да се направат во учебниците за шесто одделение. ...
сите 285 | | | веќе видена

„Исвирквуање на било кој јазик не е пријатно за никого. Јас како Македонец не се чувствувам пријатно. Но, провокации, секогаш имало. Последните 5 години, ...
сите 147 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска ја предводеше владината делегација составена од министерот за внатрешни работи, Оливер ...
сите 289 | | | веќе видена

На 18.08.2022 околу 12.40 часот на подрачје на Чаир од полициски службеници од СВР Скопје приведени се О.Д.(26), М.Б.(50), двајцата од Скопје и А.Б.(19) од ...
сите 503 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

EСМ: Обезбедени 25 милиони евра за изградба на ФЕ Битола-1 од 20MW и ФЕ Осломеј-2 од 10 MW

Од:
До кого (е-маил):
Порака: