ИАКО НБМ ЈА ЗГОЛЕМИ ОСНОВНАТА КАМАТА БАНКАРСКИТЕ КАМАТИ ОДАТ НАДОЛУ,- во мај стапката на кредитите била 4,28 отсто

Иако Народна банка на Македонија во три наврати досега ја зголеми основната камата, доведувајќи ја до ниво од два отсто, банкарските камати на кредитите и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во животот секогаш е важно да се најде здрава, правилна и одговорна мерка помеѓу потрошувачката и редовното штедење. Има безброј причини зошто е добро да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Силната ценовна криза услови Централна банка на Албанија повторно да ја зголеми основната каматна стапка за 0,25 отсто и таа сега изнесува 1,25 проценти, што е ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Време зa читање: 3 минути Од 1 јули 2022 година, Шпаркасе Банка АД Скопје ја збогати својата депозитна понуда со нов депозит за физички лица – Штеден план, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Делегација на Народната банка предводена од гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска, во периодот од 29 до 30 јуни, оствари работна посета на централната банка на ...
| | веќе видена | слични

Високата инфлација што е едно од клучните прашања како и предизвиците со коишто се соочуваат носителите на политиките веќе подолг временски период, во услови ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: < 1 минутa Почнувајќи од 1.7.2022 година Стопанска банка АД – Скопје изврши промена на каматните стапки на денарските и девизните депозити со ...
| | веќе видена | слични
3 копии
5 копии

Народната банка соопшти дека нејзиниот Совет на својата редовна седница донел одлука за натамошно раздвојување на стапките на задолжителна резерва од валутен ...
| | веќе видена | слични

Од Народната банка посочија дека ја намалиле задолжителната резерва за денарските обврски од 6,5 на 5 отсто, а истовремено ја зголеми стапката на задолжителна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Академик Катица Ќулавкова, објавува реакција за препораките на Историската Комисија за промените што треба да се направат во учебниците за шесто одделение. ...
сите 285 | | | веќе видена

„Исвирквуање на било кој јазик не е пријатно за никого. Јас како Македонец не се чувствувам пријатно. Но, провокации, секогаш имало. Последните 5 години, ...
сите 147 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска ја предводеше владината делегација составена од министерот за внатрешни работи, Оливер ...
сите 289 | | | веќе видена

Историчарот Петар Тодоров, кој воедно е и член на Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија вели дека Цар Самоил не е бугарски цар. ...
сите 62 | | | веќе видена

На ден 19.08.2022 година, Секторот за контрола и истраги при Царинската управа на Република Северна Македонија, поднесе кривична пријава до надлежното Основно ...
сите 358 | | | веќе видена

Луѓето заразени со мајмунска сипаница мора да ги изолираат своите миленици, изјави претставник на СЗО, откако извештајот го покажа првиот случај на пренесување ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ИАКО НБМ ЈА ЗГОЛЕМИ ОСНОВНАТА КАМАТА БАНКАРСКИТЕ КАМАТИ ОДАТ НАДОЛУ,- во мај стапката на кредитите била 4,28 отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: