Бесими: Со околу 190 милиони евра од ЕБОР ќе се финансираат Скопје-Блаце, ФЕ Осломеј 2 и ФЕ Битола


Со 188 милиони евра од Европската банка за обнова и развој ќе се поддржи изградбата на три многу важни инфраструктурни проекти во земјава – автопатот ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Европската енергетска криза ги остежнува активностите од зеленото сценарио, и во Европа и кај нас, изјави генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски, на ...
| | веќе видена | слични

Васко Ковачевски, генералниот директор на АД ЕСМ, на енергетскиот форум МЕФ 2022 рече дека базната енергија за производство на струја во иднина наместо на ...
| | веќе видена | слични

Говорејќи на панелот ,,Нови пристапи во постигнувањето на целта за нет-зеро”, Ковачевски порача дека АД ЕСМ паралелно функционира на две траси, односно работи ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за финансии Фатмир Бесими, директорката за инфраструктура за Европскиот регион во ЕБОР, Сузан Горансон, шефот на Канцеларијата на ЕБОР во РС ...
| | веќе видена | слични

Случајно или не, денеска Владата му нуди локум на народот пред најавениот народен бунт што треба да се одржи вечерва пред Владата во Скопје, поради ...
| | веќе видена | слични

Со 192 милиони евра обезбедени од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) и 30 милиони евра грант од ВБИФ инструментот, или вкупно 222 милиони евра, се ...
| | веќе видена | слични
5 копии
11 копии

АД ЕСМ потпиша договор со ЕБРД за поволна кредитна линија за изградба на две фотонапонски електрани, ФЕ Битола-1 од 20 мегавати и ФЕ Осломеј-2 од 10 мегавати. ...
| | веќе видена | слични

Изградбата на двете електрани  ќе чини околу 25 милиони евра, од кои 5,7 милиони евра ќе бидат грант од Европската комисија, што го намалува кредитот и самите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Државните прослави чинат од 2 до 4 пати повеќе од организацијата на културните манифестации со традиција, покажуваат податоците од Бирото за јавни набавки и ...
сите 226 | | | веќе видена

Операцијата на федералната полиција во Мар а Лаго создаде политичка бура во САД. Тоа е првпат да се случи вакво нешто со резиденцијата на поранешен шеф на ...
сите 197 | | | веќе видена

Предлог-концептот на даночни реформи главно се базира на проширувањето на даночната основа врз основа на намалувањето на сивата економија. Не се работи за ...
сите 134 | | | веќе видена

КОГА НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА И НЕЗНАЕЊЕТО Е МОЌ, КАДЕ Е ЖЕЛБАТА НЕШТО ДА СЕ НАУЧИ?! Просто е невозможно да се проследат и искоментираат бројните конфузни и ...
сите 46 | | | веќе видена

„Ако светот сега не покаже сила и одлучност да брани една нуклеарна централа, тоа значи дека светот изгубил“, рече Зеленски во видео пораката. „Тие ќе ја ...
сите 253 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бесими: Со околу 190 милиони евра од ЕБОР ќе се финансираат Скопје-Блаце, ФЕ Осломеј 2 и ФЕ Битола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: