Захариева: Гоце Делчев и Илинден СЕ ВО ПРОТОКОЛИТЕ кои треба да станат дел од преговарачката рамка


Македонија мора да подготви патоказ и да покаже трајна политичка волја и трајно спроведување на обврските за човековите права. И овој патоказ, кој треба да го ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел присуствуваше на Владината седница на која заедно со премиерот Димитар Ковачевски и членовите на Владата ...
| | веќе видена | слични

Тврдењето на Ковачевски и на Османи дека билатералниот протокол (историските и други прашања) не е поврзан со рамката (пристапниот процес) и дека тоа се два ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието, што покажува дека Владата, јас како премиер и надлежните институции одговорно ги ...
| | веќе видена | слични

Додека јавноста ја чека содржината од билтералниот протокол со Бугарија, каде ќе се најдат начувствителните прашања, и натаму се поставуваат многу дилеми - ...
| | веќе видена | слични

Среде јавна дебата за преговарачката рамка што ја усвои ЕУ за нас, која поради билатералните теми со Бугарија предизвика остри реакции од одредени политички и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот, македонскиот јазик е ...
| | веќе видена | слични

Првата меѓувладина конференција би можела да се организира во следните неколку денови ако предлогот биде прифатен од македонска страна, порача претседателот на ...
| | веќе видена | слични

Предлогот со сите документи е јавно објавен, а ќе биде објавен и билатералниот протокол со Р. Бугарија, кажа денеска на заедничката прес-конференција премиерот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Преку спорот меѓу Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција и Управата за финансиска полиција доаѓаат до израз системските слабости во ...
сите 251 | | | веќе видена

Полицијата во текот на вчерашниот ден извршила претреси на две локации во Скопје кај еден правен субјект и едно физичко лице поради основано сомнение за ...
сите 402 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило ...
сите 58 | | | веќе видена

Северна Македонија со „Отворен Балкан“ ќе добие работна сила во дефицитарните дејности, а слободниот пазар на труд носи повисоки плати и инвстиции во секоја од ...
сите 136 | | | веќе видена

Се намалува бројот на заедници на сопственици на станови и деловни простори, а се зголемува ангажирањето управители. Податоците на Регулатората комисија за ...
сите 24 | | | веќе видена

„Скандалозната изјава на министерката за култура Костадиновска Стојчевска е најава за орвеловиот свет на цензура и ограничување на уметничкото творештво во ...
сите 114 | | | веќе видена

Израелските сили ја опколија куќата на Ибрахим ал Набулси, висок командант на бригадите на мачениците Ал Акса на Фатах, кој долго време се наоѓал на листата на ...
сите 223 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Захариева: Гоце Делчев и Илинден СЕ ВО ПРОТОКОЛИТЕ кои треба да станат дел од преговарачката рамка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: