Христо Иванов: Доколку РСМ не го прифати францускиот предлог, ризикува целиот процес да почне од почеток


Апелирам до Северна Македонија да не се обидува сега да го попречува процесот, бидејќи тогаш ќе стане многу потежок, вели претседателот на „Демократска ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров со објавени документи користени од преводот на македонски на Влада објасни дека билатералниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Ако се прифати францускиот предлог Македонците ќе останат без јазик. Ќе јадат со својот јазик, но не ќе може да зборуваат на својот јазик.“ – вели новинарот ...
| | веќе видена | слични

Тврдењето дека билатералниот протокол (историските и други прашања) не е поврзан со рамката (пристапниот процес) и дека тоа се два одвоени процеси и дека ...
| | веќе видена | слични

Токму спротивното од она што македонските власти го тврдат за францускиот предлог е точно, вели поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров, во ...
| | веќе видена | слични

Пишува: Свето Тоевски, магистер по политички науки Потпишувањето на протоколот поврзано со „францускиот предлог“ е претпоследната фаза од распадот на оваа ...
| | веќе видена | слични

Сите понатамошни чекори и документи, вклучително и Протоколот, кои што би ги презела македонската влада за решавање на македонско-бугарскиот спор, да бидат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Преку спорот меѓу Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција и Управата за финансиска полиција доаѓаат до израз системските слабости во ...
сите 252 | | | веќе видена

Полицијата во текот на вчерашниот ден извршила претреси на две локации во Скопје кај еден правен субјект и едно физичко лице поради основано сомнение за ...
сите 403 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило ...
сите 58 | | | веќе видена

Северна Македонија со „Отворен Балкан“ ќе добие работна сила во дефицитарните дејности, а слободниот пазар на труд носи повисоки плати и инвстиции во секоја од ...
сите 136 | | | веќе видена

Се намалува бројот на заедници на сопственици на станови и деловни простори, а се зголемува ангажирањето управители. Податоците на Регулатората комисија за ...
сите 24 | | | веќе видена

„Скандалозната изјава на министерката за култура Костадиновска Стојчевска е најава за орвеловиот свет на цензура и ограничување на уметничкото творештво во ...
сите 114 | | | веќе видена

Израелските сили ја опколија куќата на Ибрахим ал Набулси, висок командант на бригадите на мачениците Ал Акса на Фатах, кој долго време се наоѓал на листата на ...
сите 223 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Христо Иванов: Доколку РСМ не го прифати францускиот предлог, ризикува целиот процес да почне од почеток

Од:
До кого (е-маил):
Порака: