Борче Давитковски: Бројот на вработени во јавниот сектор да се намали на 100.000


Професорот на правниот факултет „Јустинијан Први“, Борче Давитковски, за ТВ24 вели дека мора да се направат вистински реформи во јавниот сектор и по цена да се ...
| | веќе видена | слични

Министерствата во Хрватска не можат да најдат работници ниту за работни места со почетна плата од 8.000 куни (повеќе од 1.000 евра). Министерството за правда и ...
| | веќе видена | слични

„0д 2017 година наваму социјалниот дијалог е еден од приоритетите на Владата и секоја политика која што го допира правото од работен однос мора да помине низ ...
| | веќе видена | слични

За прв пат после подолг период, со кадар се зајакнува и Државниот завод за ревизија. Државната институција која ги „чешла“ книгите на државните институции и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Премиерот Димитар Ковачевски денеска од Собранието најави дека ќе има зголемување на платите, воведување методолгија за пораст на платите која ќе зависи од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Зголемување на платите во јавниот сектор ќе има и воведување на методологија за пораст на платите која што ќе зависи, како од порастот на трошоците за живот, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) денеска протестните активности ги продолжи пред Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) од ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска „жешкото столче“ го постави пред Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА), од каде што ...
| | веќе видена | слични

Протестот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) за линеарно зголемување на платите на работниците во јавниот сектор за 2.806 денари од 1 јули и враќање ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Преку спорот меѓу Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција и Управата за финансиска полиција доаѓаат до израз системските слабости во ...
сите 251 | | | веќе видена

Полицијата во текот на вчерашниот ден извршила претреси на две локации во Скопје кај еден правен субјект и едно физичко лице поради основано сомнение за ...
сите 402 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило ...
сите 58 | | | веќе видена

Северна Македонија со „Отворен Балкан“ ќе добие работна сила во дефицитарните дејности, а слободниот пазар на труд носи повисоки плати и инвстиции во секоја од ...
сите 136 | | | веќе видена

Се намалува бројот на заедници на сопственици на станови и деловни простори, а се зголемува ангажирањето управители. Податоците на Регулатората комисија за ...
сите 24 | | | веќе видена

„Скандалозната изјава на министерката за култура Костадиновска Стојчевска е најава за орвеловиот свет на цензура и ограничување на уметничкото творештво во ...
сите 114 | | | веќе видена

Израелските сили ја опколија куќата на Ибрахим ал Набулси, висок командант на бригадите на мачениците Ал Акса на Фатах, кој долго време се наоѓал на листата на ...
сите 223 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Борче Давитковски: Бројот на вработени во јавниот сектор да се намали на 100.000

Од:
До кого (е-маил):
Порака: