Петков: Скопје сега има избор за својата иднина


Помина времето на тајни преговори и договори со Бугарија, Владата веднаш да ги објави сите фокументи записници и Протоколот кој треба да влезе во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европската Комисија во наредните часови, или денови, ќе даде детали за договорот со Фронтекс, кој Софија до сега го блокира поради македонскиот јазик, јави ...
| | веќе видена | слични

Се очекува денеска Министерствата за надворешни работи на Македонија и Бугарија да го финализираат текстот на Билатералниот протокол, документ кој двете земји ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европската Комисија го поздрави ревидираниот француски предлог за преговарачката рамка за Северна Македонија и смета дека овозможува почеток на преговорите со ...
| | веќе видена | слични

Македонско – бугарските преговори и договори не смеат повеќе да бидат тајни, се вели во реакцијата на Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ Скопје ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Центарот за безбедносни истражувања (ЦБИ), како организација која се занимава со истражување на безбедносни појави, но и со истражување и анализа и на други ...
| | веќе видена | слични

Додека опозицијата гласно вели дека утре Владата ќе го прифати францускиот предлог, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, не го дава протоколот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Академик Катица Ќулавкова, објавува реакција за препораките на Историската Комисија за промените што треба да се направат во учебниците за шесто одделение. ...
сите 285 | | | веќе видена

„Исвирквуање на било кој јазик не е пријатно за никого. Јас како Македонец не се чувствувам пријатно. Но, провокации, секогаш имало. Последните 5 години, ...
сите 147 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска ја предводеше владината делегација составена од министерот за внатрешни работи, Оливер ...
сите 289 | | | веќе видена

Историчарот Петар Тодоров, кој воедно е и член на Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија вели дека Цар Самоил не е бугарски цар. ...
сите 62 | | | веќе видена

На ден 19.08.2022 година, Секторот за контрола и истраги при Царинската управа на Република Северна Македонија, поднесе кривична пријава до надлежното Основно ...
сите 358 | | | веќе видена

Луѓето заразени со мајмунска сипаница мора да ги изолираат своите миленици, изјави претставник на СЗО, откако извештајот го покажа првиот случај на пренесување ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петков: Скопје сега има избор за својата иднина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: