Скопје бара осуда на говорот на омраза во бугарското Собрание, Софија предлага потпишување на протоколот по Договорот за добрососедство


Министерството за надворешни работи вчера врачи вербална нота до бугарското МНР во која најостро ги осудува написите „Македонија е Бугарија“, кои можеа да се ...
| | веќе видена | слични

Најважното прашање, македонскиот јазик и македонскиот иденититет се осигурани во преговарачката рамка и со тоа признаени и прифатени од ЕУ. Тоа е прво и ...
| | веќе видена | слични

Од македонското МНР нема информација за средбата која беше најавена во бугарските медиуми  дека за денеска е закажан онлајн состанок на шефот на македонската ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарија ќе даде согласност за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Албанија само ако добие гаранции за правата на бугарското национално малцинство, стои ...
| | веќе видена | слични

Откако го доби отвореното писмо од Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, министерот за надворешни работи Бујар Османи исто така му одговори со отворено писмо објавено ...
| | веќе видена | слични

И покрај најдобрата волја што во себе можам да ја најдам за соседна Бугарија и за братскиот бугарски народ, и покрај најдлабокиот респект кон Европската Унија ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Преку спорот меѓу Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција и Управата за финансиска полиција доаѓаат до израз системските слабости во ...
сите 252 | | | веќе видена

Полицијата во текот на вчерашниот ден извршила претреси на две локации во Скопје кај еден правен субјект и едно физичко лице поради основано сомнение за ...
сите 403 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило ...
сите 58 | | | веќе видена

Северна Македонија со „Отворен Балкан“ ќе добие работна сила во дефицитарните дејности, а слободниот пазар на труд носи повисоки плати и инвстиции во секоја од ...
сите 136 | | | веќе видена

Се намалува бројот на заедници на сопственици на станови и деловни простори, а се зголемува ангажирањето управители. Податоците на Регулатората комисија за ...
сите 24 | | | веќе видена

„Скандалозната изјава на министерката за култура Костадиновска Стојчевска е најава за орвеловиот свет на цензура и ограничување на уметничкото творештво во ...
сите 117 | | | веќе видена

Израелските сили ја опколија куќата на Ибрахим ал Набулси, висок командант на бригадите на мачениците Ал Акса на Фатах, кој долго време се наоѓал на листата на ...
сите 223 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје бара осуда на говорот на омраза во бугарското Собрание, Софија предлага потпишување на протоколот по Договорот за добрососедство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: