Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз


Северна Македонија ќе го прифати предлогот на француското претседателство за старт на преговорите со ЕУ доколку во преговарачката рамка не биде ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонскиот јазик како клучна одредница на македонскиот национален идентитет ќе стане еден од 25 те јазици на Европската Унија, доколку го прифатиме ...
| | веќе видена | слични

Консултациите за францускиот предлог за кревање на бугарското вето и отворање преговори со ЕУ продолжуваат, па за денеска е најавена средба на премиерот ...
| | веќе видена | слични

Со сета одговорност кажувам дека ова што го имаме е добар предлог и ги демантирам сите шпекулации кои вчера се појавија во врска со јазикот, дека ќе ни се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европа на чело со Франција ни нуди да го почнеме процесот на преговори кој за сите земји членки почнува со Меѓувладина конференција и со Скрининг односно со ...
| | веќе видена | слични

Една од најтешките работи е да се изборите за демократија, слобода и достоинство. Во рок од 48 часа имаме обид од владејачката коалиција предводена од СДСМ и ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на брифинг со новинари изјави дека прашањето на македонскиот јазик е решено и дека треба да се ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот дипломат и политичар Нано Ружин на својот Фејсбук профил напиша десет причини зошто треба да се поддржи таканаречениот Француски предлог на ЕУ за ...
| | веќе видена | слични

Во историјата на секоја држава, постојат клучни датуми, историски моменти и пресвртници кои влијаат врз иднината и развитокот на општеството и кои идните ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42–годишно лице, за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило ...
сите 434 | | | веќе видена

Американската влада намерно ја планирала посетата на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси на Тајван за да предизвика криза и да го зголеми ...
сите 614 | | | веќе видена

Скандалозната изјава на министерката за култура со која најавува цензура на културното творештво не е ништо друго освен спроведување на Протоколот на дело. ...
сите 99 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ има двојно поголем рејтинг од СДСМ, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.-Анкетите јасно покажуваат дека СДСМ ќе доживее ...
сите 65 | | | веќе видена

Цената на енергијата расте, властите велат дека будно ја следат ситуацијата, а граѓаните стравуваат - дали се згреат зимава во домовите што пропуштаат половина ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз

Од:
До кого (е-маил):
Порака: