Фуере: Прашањата поврзани со јазикот, идентитетот и историјата мора да се водат во паралелен процес


Доколку се сака решение за билатерално прашање каде би имало балансиран пристап, но и да се земат предвид критериумите за приклучување на Европската Унија, ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот дипломат и политичар Нано Ружин на својот Фејсбук профил напиша десет причини зошто треба да се поддржи таканаречениот Француски предлог на ЕУ за ...
| | веќе видена | слични

Екс амбасадорот на ЕУ во Скопје Ерван Фуере за ТВ 24 со прецизна порака до ЕУ но и до јавноста во Македонија. Фуере во чиј мандат Македонија ја доби првата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во историјата на секоја држава, постојат клучни датуми, историски моменти и пресвртници кои влијаат врз иднината и развитокот на општеството и кои идните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог кој Владата го нема објавено, вели за Республика, ...
| | веќе видена | слични

Да расчистиме некои работи, Во моментов не дебатираме дали да ги прифатиме “бугарските барања” или “францускиот предлог” туку преговарачката рамка на ЕУ за ...
| | веќе видена | слични

Протоколот се крие, иако е дел од пакетот кој треба Владата да го одобри заедно со прифаќањето на францускиот предлог. Владата посочува дека тој не е дел од ...
| | веќе видена | слични

Новиот француски предлог не е подобар од претходниот туку само е технички изменет, вели за Телма Малинка Ристевска Јорданова, член на Управниот одбор на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Преку спорот меѓу Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција и Управата за финансиска полиција доаѓаат до израз системските слабости во ...
сите 252 | | | веќе видена

Полицијата во текот на вчерашниот ден извршила претреси на две локации во Скопје кај еден правен субјект и едно физичко лице поради основано сомнение за ...
сите 403 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило ...
сите 58 | | | веќе видена

Северна Македонија со „Отворен Балкан“ ќе добие работна сила во дефицитарните дејности, а слободниот пазар на труд носи повисоки плати и инвстиции во секоја од ...
сите 136 | | | веќе видена

Се намалува бројот на заедници на сопственици на станови и деловни простори, а се зголемува ангажирањето управители. Податоците на Регулатората комисија за ...
сите 24 | | | веќе видена

„Скандалозната изјава на министерката за култура Костадиновска Стојчевска е најава за орвеловиот свет на цензура и ограничување на уметничкото творештво во ...
сите 117 | | | веќе видена

Израелските сили ја опколија куќата на Ибрахим ал Набулси, висок командант на бригадите на мачениците Ал Акса на Фатах, кој долго време се наоѓал на листата на ...
сите 223 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фуере: Прашањата поврзани со јазикот, идентитетот и историјата мора да се водат во паралелен процес

Од:
До кого (е-маил):
Порака: