Османи: Макрон ненамерно нè нарече „Северномакедонци“


Забетонираниот македонски идентите со „сертификат“ од бившиот премиер Зоран Заев пука на сите страни. И американската ТВ мрежа Си-Ен-Ен го нарече Стево ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска оствари телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде доби уверување дека при ...
| | веќе видена | слични
3 копии
2 копии

Покрај редовната комуникација со амбасадата на Франција во земјава, министерот за надворешни работи Бујар Османи денес оствари телефонски разговор со кабинетот ...
| | веќе видена | слични

Откако во петокот (24 јуни) Министерството за надворешни работи упати демарш до француската амбасада за употребата на кованицата „северномакедонци“ од страна ...
| | веќе видена | слични

Ууверување дека при употребата на придавката „северномакедонци“ од старан на францускиот ретседател била направена ненамерна грешка, информира Министерството ...
| | веќе видена | слични

Два дена откако францускиот претседател Макрон два пати во ред не нарече Северномакедонци и бугарскиот премиер Петков кој добро знае дека тоа е навреда наместо ...
| | веќе видена | слични
4 копии
повеќе

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 171 | | | веќе видена

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски ги опомена своите функционери. Тој им кажа вчера на државните, локалните и воените функционери да престанат да ...
сите 135 | | | веќе видена

Агентите на ФБИ извршија рација во неговиот имот Мар-а-Лаго на Флорида претходно оваа недела, како дел од истрагата за тоа дали тој незаконски отстранил ...
сите 144 | | | веќе видена

Цели десет дена откако државниот обвинител Љубомир Јовески ја посочи како надлежна да го гони шефот на Финансиската полиција обвинителката Гордана Смаќовска не ...
сите 127 | | | веќе видена

Петнаесет лица се соочуваат со пријави за учество во тепачка. Петнасетина лица од Гостивар и околните села за два дена се уапсени поради учество во масовна ...
сите 272 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи: Макрон ненамерно нè нарече „Северномакедонци“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: