Колку западни претставници ќе го ставаат во ред Западен Балкан


Францускиот претседател Емануел Макрон размислува да именува специјален претставник за Западен Балкан. Се очекува Франција да го именува специјалниот пратеник ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Агенцијата БГНЕС го објави целиот текст на францускиот предлог за решавање на бугарско-македонскиот спор. Во него се прифатени сите бугарски барања, а она што ...
| | веќе видена | слични

Според Францускиот предлог документ кој е објавен во целост Македонскиот јазик за кои властите во Скопје тврдеа дека воопшто го нема како барање во документот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Директорот на Секретаријатот на ЦЕФТА, г-дин Емир Џикиќ учествуваше на овогодинешниот Преспа форум за дијалог „Градење на иднината на Западниот Балкан во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Регионалната соработка е во срцето на нашиот пристап кон безбедноста во ОБСЕ и импресиониранa сум од тоа како Северна Македонија придонесува за регионалната ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими надбискупот Пол Ричард Галагер, ватиканскиот секретар за односи со државите. На средбата беа разменети мислења ...
| | веќе видена | слични

На средбата беа разменети мислења за севкупните односи меѓу  Македонија и Светиот Престол, кои ги поврзуваат длабоки историски врски и меѓусебно разбирање, и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска оствари средба со секретарот за односи со државите на Светата Столица, надбискупот Пол Ричард Галагер, ...
| | веќе видена | слични

Заемно беше изразено задоволство од успешниот развој на билатералните односи меѓу двете земји, втемелени  врз значајни историски врски, споделени културни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Молкот од Владата во врска со францускиот предлог, министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека е државна стратегија, со цел да не придонесат кон ...
сите 1281 | | | веќе видена

После враќањето од Брисел, каде Македонија го доживеа својот најголем дипломатски неуспех и понижување, МНР Османи би било пожелно да оствари средба со ...
сите 232 | | | веќе видена

Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт Гоце Делчев на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија вели ...
сите 281 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама во разговор со Бојко Борисов му се заблагодари на одлуката на бугарското Собрание со ветување дека ќе се реши проблемот на ...
сите 433 | | | веќе видена

Американската Влада излезе со став во однос на неизвесноста околу започнувањето на претпристапните преговори меѓу Северна Македонија и ЕУ, а по неуспешниот ...
сите 356 | | | веќе видена

Бараме директна одговорност од Ковачевски за францускиот предлог, кој самиот го преговараше и го договори. Ковачевски не може да манипулира дека тој и Владата ...
сите 151 | | | веќе видена

По повод вчерашната одлука на Советот на ЕУ да не стави на дневен ред точката за разгледување на датумот за почеток на пристапното членство на Македонија, се ...
сите 140 | | | веќе видена

Експертската и интелектуалната јавност во Македонија е бесна на премиерот Ковачевски кој вчера ги навреди нарекувајќи ги „хистерични“, дека не се разбирале ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Колку западни претставници ќе го ставаат во ред Западен Балкан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: