БРАЗИЛ, РУСИЈА, ИНДИЈА, КИНА И ЈУЖНА АФРИКА ДОГОВАРААТ НОВА ГЛОБАЛНА ВАЛУТА: Ќе имаат и алтернативен механизам за меѓународни плаќања

Прашањето за создавање меѓународна резервна валута врз основа на валутите на земјите-членки на БРИКС е во фаза на разгледување, изјави рускиот претседател ...
| | веќе видена | слични

Антизападната коалиција предводена од Русија и Кина станува се помоќна, пишува германскиот весник „Велт“.„Во Германија многумина веруваат дека повеќето земји ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин подготвува нова стапица со суровини за западните земји кои воведуваат жестоки санкции против Русија поради војната во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како домаќин на 14. Самит на БРИКС, што се одржува по пат на видео линк, Си вчера истакна оти тој се одржува во критичен момент во обликување на идниот тек на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Државите од БРИКС, како важни пазари во создавање и големи земји во развој, треба да делуваат со чувство на одговорност, за да му донесат на светот позитивна, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Нашиот денешен состанок доаѓа во клучно време на избор за иднината на човештвото: како големи растечки пазари и земји во развој, членките на БРИКС мора да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По денешниот виртуелен самит, земјите од меѓународната политичка организација БРИКС (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка) ги поддржаа разговорите меѓу ...
| | веќе видена | слични

Кинескиот претседател Кси Џинпинг во четвртокот ја критикуваше, како што рече злоупотребата на меѓународните санкции и повика Русија, Индија, Бразил и ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Екс министерот за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на Бугарија и францускиот предлог. Вели ...
сите 266 | | | веќе видена

Македонија мора да подготви патоказ и да покаже трајна политичка волја и трајно спроведување на обврските за човековите права. И овој патоказ, кој треба да го ...
сите 715 | | | веќе видена

Конфедерацијата на слободни синдакти на Македонија (КСС) преку пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе амандман до пратениците во Собранието, со кој бара ...
сите 265 | | | веќе видена

„Преку лажни вести, дезинформации и деструкции Христијан Мицкоски се обиде да ги ослаби државните позиции во односите со Бугарија. Мицкоски лично присуствуваше ...
сите 293 | | | веќе видена

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји изјави дека првата меѓувладина конференција на ЕУ со Северна Македонија и Албанија може да се одржи во наредните ...
сите 356 | | | веќе видена

Кумановец физички ја нападнал сопругата во семејниот дом, соопшти денеска секторот за внатрешни работи Куманово. Полициските службеници од СВР Куманово утрово ...
сите 320 | | | веќе видена

Шест уметнички слики украле провалници кои влегле во една книжарница во Скопје во непознато време, но во период кога биила затворена, од саботата попладнето па ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БРАЗИЛ, РУСИЈА, ИНДИЈА, КИНА И ЈУЖНА АФРИКА ДОГОВАРААТ НОВА ГЛОБАЛНА ВАЛУТА: Ќе имаат и алтернативен механизам за меѓународни плаќања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: