Шолц: Ако не бидеме солидарни со земјите од Западен Балкан, тоа ќе го искористи Русија и Кина


„Европската унија мора конечно да даде зелено светло за отворање на преговорите со Македонија и Албанија“, рече канцеларот Олаф Шолц во Бундестагот, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Оваа недела Германија ќе го започне процесот на формална ратификација на членството на Шведска и Финска во НАТО, што ќе биде „многу брзо“ завршено, изјави ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пристигнувајќи на разговорите во конгресниот центар во Мадрид, британскиот премиер рече дека НАТО треба „да ги научи лекциите од изминатите три месеци и да ја ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Лидерите на НАТО денеска изјавија дека зајакнувањето на силите на Алијансата во Источна Европа како заштита од Русија претставува клучен приоритет на самитот ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Добро е што земјите што се тука, но и многу други, и помагаат на Украина да се одбрани со тоа што и даваат финансиска помош, хуманитарна помош, но и оружје што ...
| | веќе видена | слични
3 копии
2 копии

– Германија е на пат да ја изгради најголемата европска конвенционална војска во НАТО, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц. – Германија, заедно со ...
| | веќе видена | слични

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека санкциите кон Русија ќе завршат кога рускиот претседател Владимир Путин ќе прифати дека неговите планови за Украина ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 171 | | | веќе видена

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски ги опомена своите функционери. Тој им кажа вчера на државните, локалните и воените функционери да престанат да ...
сите 135 | | | веќе видена

Агентите на ФБИ извршија рација во неговиот имот Мар-а-Лаго на Флорида претходно оваа недела, како дел од истрагата за тоа дали тој незаконски отстранил ...
сите 144 | | | веќе видена

Тринаесетти август, во нашата историја е запишан како еден од црните денови за Македонија. На овој ден се случиле најмалку три погибија: херојската смрт на ...
сите 100 | | | веќе видена

Цели десет дена откако државниот обвинител Љубомир Јовески ја посочи како надлежна да го гони шефот на Финансиската полиција обвинителката Гордана Смаќовска не ...
сите 129 | | | веќе видена

Петнаесет лица се соочуваат со пријави за учество во тепачка. Петнасетина лица од Гостивар и околните села за два дена се уапсени поради учество во масовна ...
сите 273 | | | веќе видена

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ, македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции. ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шолц: Ако не бидеме солидарни со земјите од Западен Балкан, тоа ќе го искористи Русија и Кина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: