Шолц: Северна Македонија ги исполнува условите за ЕУ како ниедна друга земја


Германскиот канцелар Шолц по средбата со бугарскиот премиер Петков порача дека се уште верува оти може да се најде решение за спорот меѓу Бугарија и Северна ...
| | веќе видена | слични

Позицијата на Бугарија за РС Македонија мора да биде европска позиција, изјавил вицепремиерот на Бугарија и министер за финансии Асен Василев како одговор на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за финансии на Германија Кристијан Линднер , кој е во посета на Бугарија, ја пофали земјата за стабилноста на нејзините јавни финансии. Тој ова го ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Премиерот Марк Руте ги поддржа кандидатурите на овие две балкански земји, иако од 2018 година одбива да ги поддржи Албанија и Северна Македонија на нивниот ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Бугарскиот претседател Руме н Радев ги повторил бугарските услови за кревање на ветото за Македонија. Како што јави дописникот на МИА од Софија, претседателот ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот претседател Румен Радев имал телефонски разговор со претседателот на Советот на ЕУ Шарл Мишел на кој фокусот било дека интеграцијата на Република ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Холандската влада сега ги поддржува кандидатурите на Албанија и Северна Македонија за влез во ЕУ, иако во 2019 година, заедно со со Франција и Данска го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тони Јаревски од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа рече дека преговорите за новата влада се во тек со задоволително темпо и базирана на принципи. за 10 дена ...
сите 325 | | | веќе видена

Делегатите од Карпош, Битола и Куманово се оние чие отсустуво на конгресот на СДСМ, на кој Димитар Ковачевски требаше да реферира за историски најголемиот ...
сите 274 | | | веќе видена

На конференцијата предвидено е учество на шефови на држави и влади, претставници на меѓународни организации, на бизнис и граѓанскиот сектор.Предвидено е ...
сите 123 | | | веќе видена

Денеска (10.06.2024) во 04.15 часот во Полициската станица Гостивар било пријавено дека на регионалниот пат Гостивар – с.Падалиште, во с.Беловиште, патничко ...
сите 217 | | | веќе видена

За резолуцијата има 14 гласа, Русија беше воздржана и никој не гласаше против резолуцијата.Планот за прекин на огнот на американскиот претседател Џо Бајден би ...
сите 206 | | | веќе видена

Грција се подготвува за првиот топлотен бран годинава, кој според најавите треба да започне утре, вторник, со температури над 40 степени и „многу висок“ ризик ...
сите 262 | | | веќе видена

Бајден го изјави ова за време на посетата на гробиштата на американските војници во Белу, Франција, каде што присуствуваше на 80-годишнината од истоварувањето ...
сите 99 | | | веќе видена

Пратеникот Сашко Јанчев, во однос на измените во ЗОРОДУ и отворањето на министерство за енергетика, рударство и минерални суровини, потсети на седницата во ...
сите 77 | | | веќе видена

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека официјална Москва ги следи изборите за Европскиот парламент. Тој изјави дека мнозинството во парламентот ќе ...
сите 140 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шолц: Северна Македонија ги исполнува условите за ЕУ како ниедна друга земја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: