Денес е позната како „мајка на модерната алгебра“, но патот до таа титула не бил лесен

Една роденденска забава одржана во 1893 година во Германија можела да биде сосема обична ако на неа не била присутна необичната девојка Еми Нетер. Еми Нетер ...
| | веќе видена | слични

Актерот Енди Гарсија е еден од ретките во Холивуд кој може да се пофали со долг и среќен брак со една жена. Овој заводник веќе 39 години е вљубен во филмската ...
| | веќе видена | слични

Првата дама на Југославија раскажала во една прилика како маршалот ја прашал да биде негова сопруга.Кога Јованка Будисављевиќ стигнала на местото секретарка во ...
| | веќе видена | слични

„Бев многу вознемирена кога првпат ме изневери, но исто така знаев дека нема да најде девојка каква што сум јас“. Колин Руни (35), сопругата на популарниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за Рамковниот договор ја исвиркаа водителката кога таа почна да ...
сите 175 | | | веќе видена

Советот да гаснеме сијалици или да се бањаме еднаш неделно не претставува мерка, туку од Владата треба да се финансира поставувањето на фотоволтаични сончеви ...
сите 231 | | | веќе видена

Бугарскиот историчар Наум Кајчев, вели дека македонската наука сега ќе мора да ги прифати тезите кои преовладуваат во бугарската историја, барем што се ...
сите 233 | | | веќе видена

Некако со ковидот немам среќа, пред две години и сега сум заразен со вирусот и тоа ме попречува во мојот ангажман. Но, сигурен сум и верувам дека бројот на ...
сите 217 | | | веќе видена

– Итно е неопходно да се дозволи да се изврши инспекција на Меѓународната агенција за атомска енергија и да се гарантира повлекување на сите руски сили, рече ...
сите 243 | | | веќе видена

Писателот Салман Ружди е буден и комуницира со истражителите, но ќе треба да остане хоспитализиран поради сериозни повреди по нападот со нож во петокот во ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денес е позната како „мајка на модерната алгебра“, но патот до таа титула не бил лесен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: