Бучковски: Премногу сме песимисти во спорот со Бугарија


Јас сум директен учесник во дебатите, споровите, обидите да се објасни во ЕП ветото за Северна Македонија. Сликата е навистина комплицирана. Ова во студиото на ...
| | веќе видена | слични

„ЕУ-интегрирањето на Македонија западна во ќорсокак, а со тоа и Владата и Преспанскиот договор. Тоа се повеќе од доволни причини за оставка на оваа Влада и за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Молк од Владата откако вчера премиерот на Бугарија Кирил Петков на комесарот за проширување Оливер Вархеји му ги кажа трите услови кои ако се исполнат може да ...
| | веќе видена | слични

„Кога судирот меѓу Западот и Москва го достигнува својот максимум, забележителни се напорите на САД да ја поттикнат Европската Унија брзо да го реши прашањето ...
| | веќе видена | слични

„Многу е тешко, или и неможно дека Макрон ќе успее да ја убеди Бугарија да го отстрани ветото за с.Македонија и таа заедно со Албанија да добијат датум за ...
| | веќе видена | слични

„Бугарската официјална политика кон македонскиот народ е ирационална, националистичка и иредентистичка. Со години, особено по потпишувањето на Преспанскиот ...
| | веќе видена | слични

„Зошто чинот на Ламбе Алабаковски ја возбуди македонската јавност до усвитување? Од каде дојде оваа еуфорија кај Македонците и одушевување од еден незаконски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Русија која е мнозински инвеститор во изградбата на „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ вели дека технички можат да се поправат, но за тоа ќе бидат потребни ...
сите 405 | | | веќе видена

Откако партијата „Браќа на Италија“ предводена од Џорџа Мелони освои најголем број гласови на парламентарните избори во Италија, во оваа земја следеа ...
сите 150 | | | веќе видена

Начинот на кој македонската влада се обидува да ја преброди енергетската криза, високите цени на храната, но и меѓусебните политички расправии меѓу власта и ...
сите 103 | | | веќе видена

Она кое што е важно за нас како советници, како избраници од народот, всушност и наш приоритет како партија, е исполнување на програмата За модерно Скопје, зад ...
сите 180 | | | веќе видена

Еден од највлијателните бугарски интелектуалци историчарот Николај Овчаров се откажува од тврдењето дека Македонците можат да се вратат во бугарски јасли. Тој ...
сите 106 | | | веќе видена

Пред ангелот на плоштадот Свети Петар, Папата му се обрати на претседателот на Руската Федерација, молејќи го „меѓу другото, од љубов кон сопствениот народ да ...
сите 590 | | | веќе видена

Осумнаесетгодишен тетовец е приведен на фудбалски натпревар поради напад врз гостински фудбалер. „Полициски службеници на СВР Тетово на 1 октомври во 17 часот ...
сите 331 | | | веќе видена

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија реагираше на аферата „Броило“ која денеска ја објави ВМРО-ДПМНЕсо заклучок дека премиерот Димитар Ковачевски не е ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бучковски: Премногу сме песимисти во спорот со Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: