Осудени двајца руски војници поради гранатирање украински цивили


Украинскиот суд денеска осуди двајца руски војници на 11 и пол години затвор, откако минатата недела се изјаснија за виновни за неселективно гранатирање ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека земјата ќе отвори „книга за крвниците“ , што всушност претставува систем за собирање на докази за воени ...
| | веќе видена | слични

Најголемиот град во источниот дел на Украина Харков со месеци секојдневно е гранатиран од страна на руските сили, при што стотици цивили загинаа, а голем број ...
| | веќе видена | слични

Украина ја започнува „Книгата на џелатите“, систем на евиденција за собирање докази за воени злосторства, за кои Киев тврди дека биле извршени за време на ...
| | веќе видена | слични

Специјалната дописничка на Утрински брифинг и Слободен печат од Украина Кристина Атовска пред тргнувањето за Харков зборуваше за актуелната состојба и ...
| | веќе видена | слични

Нови експлозии во украинската престолнина Киев иако Русија најави дека повеќе нема да го гаѓа овој град. Синоќа имаше испукано седум ракети кон едно депо на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Украинската полиција примила околу 50 тужби и отвори 16 кривични истраги за наводи за сексуално насилство од страна на руски војници врз цивили, изјави денеска ...
| | веќе видена | слични

Во Украина се отворени кривични истраги за сексуално насилство кое го извршиле руски војници. Полицијата примила околу 50 тужби и отвори 16 кривични истраги ...
| | веќе видена | слични

Заменикот народен правобранител Јован Андоновски оствари средби и во украинското Министерство за правда со заменичката министерка Ирина Мудра. Заменичката ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Заменикот народен правобранител Јован Андоновски денеска во украинското Министерство за правда се сретна со заменичката министерка Ирина Мудра која го извести ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вчера во 17.00 часот во тетовско Слатино, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 37-годишниот Џ.А. од ова село, кој работејќи со багер околу ...
сите 332 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се појави видео од инцидентот што доцна синоќа се случи во срцето на Дебар Маало. Граѓани преку Фејсбук сведочат дека станувало збор за ...
сите 65 | | | веќе видена

Шпицниот градоначалник Мицкоски, градоначалничката на Скопје Данела Арсовска и локалната власт во Град Скопје предводена од ВМРО-ДПМНЕ да излезат и да им се ...
сите 280 | | | веќе видена

Властите на секој од четирите региони – Луганск, Доњецк, Херсон и Запорожје – потврдија дека меѓу 96 и 98 отсто од гласачите гласале „за“ припојување кон ...
сите 195 | | | веќе видена

Вчера во 22.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во спортска обложувалница на ул.„Ферид Бајрам“ две лица физички го нападнале вработениот и одзеле пари ...
сите 300 | | | веќе видена

„Се чини дека Русија повторно концентрира луѓе и опрема во близина на својата граница спроти Харков за можен нов напад врз вториот по големина град во ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Осудени двајца руски војници поради гранатирање украински цивили

Од:
До кого (е-маил):
Порака: