Тома Фила раскажа како придонел за независноста на МПЦ-ОА: Ги седнав заедно архиепископот Стефан и патријархот Иринеј


Еден од најпознатите правници на Балканот, Тома Фила, за српска „Политика“ денеска раскажа како придонел МПЦ-ОА да ја добие својата независност од СПЦ. ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија денеска излезе со соопштение во кое изразува благодарност до Српската православна црква, поради ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во четврток, поглаварот на Македонската православна црква Охридска архиепископија г.г. Стефан придружуван од четворица владици, како што дознава НоваТВ, ...
| | веќе видена | слични

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан, во проповедта по литургијата во Белград, потенцираше дека процесот ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Српскиот патријарх Порфириј му врачи акт на поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г Стефан, со кој се потврдува одлуката на ...
| | веќе видена | слични

Одлуката на Српската патријаршија да му го врачи Томосот за признавање на автокефалноста на Македонската православна црква на Архиепископот Стефан е дел од ...
| | веќе видена | слични

Вчерашното доделување на автокефалија не беше целосно неочекуван чин. Она што повторно изненади е брзината и тајноста на процесот. Се чини дека усогласувањата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бугарскиот историчар Наум Кајчев, вели дека македонската наука сега ќе мора да ги прифати тезите кои преовладуваат во бугарската историја, барем што се ...
сите 304 | | | веќе видена

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за Рамковниот договор ја исвиркаа водителката кога таа почна да ...
сите 175 | | | веќе видена

Советот да гаснеме сијалици или да се бањаме еднаш неделно не претставува мерка, туку од Владата треба да се финансира поставувањето на фотоволтаични сончеви ...
сите 226 | | | веќе видена

Некако со ковидот немам среќа, пред две години и сега сум заразен со вирусот и тоа ме попречува во мојот ангажман. Но, сигурен сум и верувам дека бројот на ...
сите 217 | | | веќе видена

– Итно е неопходно да се дозволи да се изврши инспекција на Меѓународната агенција за атомска енергија и да се гарантира повлекување на сите руски сили, рече ...
сите 243 | | | веќе видена

Писателот Салман Ружди е буден и комуницира со истражителите, но ќе треба да остане хоспитализиран поради сериозни повреди по нападот со нож во петокот во ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тома Фила раскажа како придонел за независноста на МПЦ-ОА: Ги седнав заедно архиепископот Стефан и патријархот Иринеј

Од:
До кого (е-маил):
Порака: